Forum Discuţii juridice Medierea - domeniu de aplicare şi ... PFA sau II profesie liberala - mediator
Discuție deschisă în Medierea - domeniu de aplicare şi aspecte juridice

PFA sau II profesie liberala - mediator

Buna ziua,
Vreau sa-mi desfasor activitatea ca mediator(profesie liberala), nu sunt salariata, vreau sa stiu ce este mai avantajos: PFA sau II?
Am inteles ca inteprindere individuala inseamna II si ar fii mai convenabila.
1.Ce taxe se platesc la II?
2.Imi trebuie casa de marcat?
3.Imi trebuie contabil?
4.Dispun de bani oricand ca la PFA?
5. Ce acte imi trebuiesc la II?
6.Pot sa ma angajez la II?
Multumesc!
george-neagu, moderator
Profesia de mediator, este o profesie liberala.
II se inregistreaza la ORC, prof. de mediator doar la ANAF local.
Atat la II cat si ca mediator se utilizeaza contabilitatea simpla.
Profesia de mediator este reglementata de legea 192/2006. Nu puteti alege niciuna dintre cele doua forme de organizare pe care le mentionati Dvs. Va trebui sa urmati un curs si sa va autorizati la Consiliul de mediere.

Nu aveti neaparat nevoie de casa de marcat putand da factura cu chitanta.
Veti plati contributii la sanatate obligatoriu si la pensie in functie de venituri. Deci nu se pune problema angajarii.
Am urmat cursul,sunt autorizata la Consiliul de Mediere si trecuta in tabloul mediatorilor.Alte nelamuriri am,cele mentionate anterior.Este mai convenabil PFA sau II?Care sunt diferentele? Stiu ca multi colegi si-au facut PFA,dar am inteles ca II este mai convenabila.
Ele se aseamana. Contabilitatea se tine la fel, se depun aceleasi declaratii la finante, se platesc aceleasi contributii sociale si, daca reusiti putin sa intelegeti cum se tin evidentele, nu va trebuie un contabil autorizat pentru ca pe nici una din declaratiile fiscale, nu e neaparat nevoie de semnatura lui. Ambele pot sa angajeze alte persoane.
Se deosebeste doar prin faptul ca pfa se lichideaza automat la decesul persoanei iar intreprin derea individuala poare continua si cu mostenitorii.