Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale SC sau PFA
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

SC sau PFA

Am urmat cursuri de SSM si PSI si am certificate prin care pot lucra in acest domeniu, insa urmez si cursuri de mediere si as vrea sa stiu ce ar trebui sa deschid ca sa pot lucra atat SSM si PSI cat si ca mediator. Ce ar fi mai avantajos ? Multumesc!
Nu puteti activa cu ambele activitati in aceeasi forma de organizare. Mediatorii au o lege speciala -Legea nr. 192 din 16 mai 2006 privind medierea si organizarea profesiei de mediator care se desfasoara in cadrul unui cabinet de mediator, aidoma cabinetelor avocatilor, fiind o profesie liberala. Activitatea legata de PSI o puteti desfasura din cate stiu eu atat intr-o societate cu raspundere limitata cat si cu o persoana fizica autorizata.
"Art. 13
Exercitarea profesiei de mediator este compatibila cu orice alta activitate sau profesie, cu exceptia incompatibilitatilor prevazute prin legi speciale."

Pentru mediator veţi primi un cod fiscal separat de la Fisc... iar pentru PFA veţi primi un alt cod fiscal... de la Registrul Comerţului. (pt. SSM şi PSI).

Fara discutie, PFA-ul este cel mai avantajos pentru acest tip de activitate.
Dar va trebui sa gestionati 2 entitati: cabinetul de mediator cu contabilitatea lui si PFA-ul cu contabilitatea lui.

Nu le puteti face pe toate pe acelasi PFA.

Alberto Kurtyan
Albert Kurtyan, Consilier juridic