avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 712 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Recunoasterea copilului de catre tata
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Recunoasterea copilului de catre tata

Buna ziua!Sotul meu are din rel anterioara o fetita de 4 anisori dar din pricina unor certuri intre ei el nu a fost trecut in cartificatul fetei ca tata! Acum ei doi au incepus sa vorbeasca si sa gandeasca altfel si mama fetitei este deacord ca el sa se treaca pe certificatul ei.Intrebarea mea este: Ce poate sa faca ca sa se treaca pe certificatul fetei?
Sa mearga impreuna la starea civila sa il recunoasca, se va emite apoi alt certificat de nastere.
Multumesc!
Cred ca poate merge si singurel taticul, nu e nevoie sa-l tina cineva de mana.
asa arata anexa care trebuie completata la starea civila. Daca doreste sa dea declaratie acolo, se va duce cu mama, plus ca are nevoie si de acte.. sa stie pe cine recunoaste :).

ANEXA Nr. 41:
- model -
Dată în faţa noastră
Ofiţer de stare civilă delegat,
.....................
(semnătura)
Nr. ....... din ......................
DECLARAŢIE
(1)_
Subsemnatul, ............................................................................, născut la data de
.............................. în ........................................, judeţul ....................................., domiciliat în
..............................................,str. .............................. nr. ......., bl. ........., sc. ......, et. ....., ap. ......,
judeţul/sectorul ............................,posesor al actului de identitate seria ........... nr. ....................., prin
prezenta recunosc ca fiind al meu copilul ............................................, născut la ............................ de
către ................................................,şi doresc să îmi poarte numele de familie.
Data ...................
Semnătura
(2)_
Subsemnata, .........................................................................., sunt de acord ca fiul meu/fiica mea,
născut(ă) la data de ............................... în .......................................... Judeţul
.........................................,din relaţiile mele cu numitul
........................................................................., să fie recunoscut(ă) de acesta şi să poarte numele de
familie ...............................
Data ................
Semnătura ................

chiar, nu numele cum procedati, v-ati gandit ? Copilul poate pastra numele ce il are acum.
Ultima modificare: Miercuri, 2 Octombrie 2013
gi-jane2, moderator
Serios? Asa arata anexa din lege? Sunt de acord sa fie recunoscut??! Fantastic!

Cred ca ii ajunge numele, CNPul copilului... zic si eu.

Alte discuții în legătură

Ce drepturi are concubinul în privința minorului dacă nu apare în certificatul de naștere? anila1998 anila1998 salut, aș dori să aflu ce drepturi are tatal copilului in cazul in care... pe parcursu sarcinii nu afost alaturi... copilul nu poartă numele lui si nu ... (vezi toată discuția)
Cum pot sa imi recunosc copilul daca mama refuza sa se prezinte la notariat sau la starea civila cristipaul cristipaul Salut pe toata lumea cu respect,si astept raspunsuri de la cine doreste sa ma ajute sa stiu daca pot sa fac ceva sa imi recunosc copilul.Povestea mea este ... (vezi toată discuția)
Inregistrarea nasterii copilului cand tatal nu se afla in tara iar parintii nu sunt casatoriti ContSters100836 ContSters100836 Buna ziua. Sunt insarcinata si urmeaza sa nasc in urmatoarele zile. Problema este ca tatal copilului se afla in Australia, tara lui de origine si din cauza ... (vezi toată discuția)