Forum Discuţii juridice Contencios administrativ sau ... Anulare proiect de hotarare Consiliu Local
Discuție deschisă în Contencios administrativ sau probleme juridice cu autorităţile, contravenţii

Anulare proiect de hotarare Consiliu Local

Buna ziua.

Cum se poate anula un proiect de hotarare a unui Consiliu Local?

Va multumesc
O zi buna
Un proiect de hotarare se poate retrage de pe ordinea de zi a sedintei Consiliului Local de catre initiatori sai : consilieri locali, de primar, viceprimar sau de cetateni.
Legea nr. 215/2001
ART. 43
(1) Ordinea de zi a şedinţelor se aprobă de consiliul local, la propunerea celui care, în condiţiile art. 39, a cerut întrunirea consiliului. Suplimentarea ordinii de zi se poate face numai pentru probleme urgente, care nu pot fi amânate până la şedinţa următoare, şi numai cu votul majorităţii consilierilor locali prezenţi. Scoaterea unui proiect de hotărâre de pe proiectul ordinii de zi se face numai cu acordul iniţiatorului sau dacă acesta nu îndeplineşte condiţiile prevăzute la art. 44.

sau te referi la o hotarare adoptata?