Forum Discuţii juridice Medierea - domeniu de aplicare şi ... Ref. mediere aplicabila actiunii in evacuare?
Discuție deschisă în Medierea - domeniu de aplicare şi aspecte juridice

Ref. mediere aplicabila actiunii in evacuare?

Buna ziua,

am si eu o nelamurire: este aplicabila procedura medierii, unei cereri de evacuare?

Va multumesc.
Daca intrebati de procedura de informare... aceasta este obligatorie.
Daca intrebati de mediere la modul general, sigur ca este aplicabila.... daca legea nu prevede altfel, partile, persoane fizice sau persoane juridice, pot recurge la mediere in mod voluntar, inclusiv dupa declansarea unui proces in fata instantelor competente, convenind sa solutioneze, pe aceasta cale, orice conflicte in materie civila, comerciala, de familie, in materie penala, precum si in alte materii.