avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1221 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Medierea - domeniu de aplicare şi ... Ref. mediere aplicabila actiunii in evacuare?
Discuție deschisă în Medierea - domeniu de aplicare şi aspecte juridice

Ref. mediere aplicabila actiunii in evacuare?



Buna ziua,


am si eu o nelamurire: este aplicabila procedura medierii, unei cereri de evacuare?



Va multumesc.
Cel mai recent răspuns: Bojan I.M. , Mediator 19:15, 1 Octombrie 2013
Daca intrebati de procedura de informare... aceasta este obligatorie.
Daca intrebati de mediere la modul general, sigur ca este aplicabila.... daca legea nu prevede altfel, partile, persoane fizice sau persoane juridice, pot recurge la mediere in mod voluntar, inclusiv dupa declansarea unui proces in fata instantelor competente, convenind sa solutioneze, pe aceasta cale, orice conflicte in materie civila, comerciala, de familie, in materie penala, precum si in alte materii.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Definitie mediator ContSters244653 ContSters244653 Poate sa-mi explice cineva ce inseamna mai concret mediator? (vezi toată discuția)
Acord de mediere neacceptat de notar marianpelicanul32 marianpelicanul32 am facut medierea saptamana asta si la notariat mi a spus ca nu e legala. este posibil?#-o (vezi toată discuția)
Medierea 18bubu 18bubu buna ziua!stie cineva unde se reglementeaza ca incepand cu data de 03.03.2010 ar fi obligatorie medierea? multumesc (vezi toată discuția)