avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 507 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Tergiversare din cauza neplatii expertizei. Ce se ...
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

Tergiversare din cauza neplatii expertizei. Ce se poate face?

Buna seara,
Am urmatoarea situatie. Pentru un proces de iesire din idiviziune s-a dispus de catre instanta efectuarea unei expertize, iar plata avansului catre expert 50-50% pentru cele doua parti. Eu am platit jumatatea mea, dar paratul nu plateste, cu scopul evident de a tergiversa procesul, pentru ca expertul refuza sa depuna expertiza la dosar pana cand are platit tot avansul.
Ce se poate face? Ce ar trebui sa cer instantei?
Cel mai recent răspuns: AV. GABRIELA GERBER , Avocat 19:29, 1 Octombrie 2013
Solicitati instantei sa vi se incuviinteze sa faceti dvs plata si a restului de 500 lei si se va face expertiza.
gerberga a scris:

Solicitati instantei sa vi se incuviinteze sa faceti dvs plata si a restului de 500 lei si se va face expertiza.

Asta e singura varianta?
E evident ca nu e echitabila. Iar pe de alta parte nu imi vine sa cred ca nu se poate face nimic impotriva acestei forme evidente de tergiversare?!
As putea cere sa fie amendat paratul? Sau executat silit?
Si daca il amendeaza si tot nu plateste ce rezolvati? Eu v-am dat solutia pt a continua dosarul, fiind evident ca nu este in avantajul dvs tergiversarea dosarului.

Veti putea solicita sa i se puna in sarcina paratului cheltuielile pe care le-ati facut.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Reclamantul nu achita onorariul expertului ancabanciu ancabanciu Buna ziua. Daca intr-un proces reclamantul care a cerut expertiza contabila nu o achita , tot cere termen pentru a achita si expertii nu depun expertiya ce pot ... (vezi toată discuția)
Cheltuieli partaj eu1983 eu1983 Buna ziua , Cine plateste cheltuielile in cazul unui proces de partaj si daca stie cineva inc e constau acestea ? Multumesc! (vezi toată discuția)
Iesire din indiviziune lotuss lotuss Va rog sa-mi spuneti: daca avind 50%dintr-o garsoniera,.prin mostenire, pot cere iesire din indiviziune prin alegerea de catre partea pirita ori sa primeasca ... (vezi toată discuția)