Forum Discuţii juridice Învăţământ - probleme ... Facultate Bursa de Merit
Discuție deschisă în Învăţământ - probleme juridice conexe

Facultate Bursa de Merit

Buna ziua,

As vrea daca cineva are o solutie la urmatoarea problema sa o spuna aici. Sunt student la o universitate privata din Romania si am fost obtinut rezultate excelente in timpul anului lucru care m-a facut sa aplic pentru o bursa. Ei afirmau ca bursa de merit reprezinta taxa integrala pe anul in curs, adica practic nu mai plateam anul respectiv. Acum, am sunat la ei sa vad daca am luat bursa (mentionez ca pe site-ul lor scrie ca cei care au aplicat pentru bursa vor fi anuntati pana pe 1 August daca au luat sau nu) si abia azi mi-au dat raspunsul care m-a lasat masca. "Da, ati obtinut bursa, insa doar jumatate se acorda anul acesta." Ce pot face ca sa iau intreaga suma asa CUM EI SPUN CA ACORDA nu eu. Daca imi spuneu de la inceput de jumatatate era ok, dar asa nu. Mentionez ca in perioada asta au probleme cu monitorizarea si Aracisul...
Facultatea poate sa retraga bursele daca nu are din ce le plati. Parerea mea este ca nu puteti sa o obligati, intrucat acordarea/neacordarea si/sau cuantumul burselor se stabilesc de catre senatul universitatii, avand in vedere sumele disponibile pentru respectivul an universitar.
Daca era in discutie o universitate de stat, altfel se punea problema, acolo fiind banii de la bugetul invatamantului, pe care trebuie sa-i justifice.
elena138, utilizator
Nu ştiu despre ce Universitate este vorba, însă, ar putea fi vorba şi de media obţinută , în raport cu care studentul este scutit fie de plata taxei pe un semestru, fie de jumătate sau de întraga taxă. Adică, peste media 9, scutire un semestru, pe ste 9,50 jumătate, la media 10, scutire integrală,Vedeţi ce scrie în regulament.În orice caz, dacă aveţi scutire integrală, iar facultatea vă plăteşte doar jumătate acum , din lipsă de bani, ar trebui să se nască un drept de creanţă, şi să fiţi scutit anul viitor de plată.Negociaţi cu ei pe acest aspect, este un drept obţinut prin munca depusă de dvs.
Este adevarat, lamuririle se cer universitatii in cauza. Insa, in ceea ce priveste obligarea (ma refer la solicitarea userului), imi mentin opinia. In charta universitatii trebuie sa existe si o prevedere legata de situatiile in care se poate diminua cuantumul burselor, esalonarea lor la plata sau orice alta prevedere in sensul celor expuse.
Regula este ca universitatea poate acorda un numar de burse, suma alocata fiind aceeasi, chiar daca beneficiarii sunt 2 sau 20.
Sunt aspecte de lamurit cu universitatea despre care vorbim.