Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... somaj dupa concediu postanatal
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

somaj dupa concediu postanatal

buna ziua,
se calculeaza cele 4 luni de concediu pre si post natal in vederea stabilirii somajului?mentionez ca am 5 ani munciti inainte si cateva luni dupa concediu
1. Perioadele de concedii medicale (inclusiv concediul de maternitate) nu sunt perioade de stagiu de cotizare la somaj.

2. Pentru calcularea indemnizatiei de somaj se vor avea in vedere 12 luni de stagiu de cotizare din cele 24 de luni premergatoare inregistrarii la Agentia de Somaj.
- Aceste 12 luni sunt formate din lunile lucrate dupa concediul de maternitate completate, pana la 12, cu luni de dinainte de concediul de maternitate.