Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Indemnizatie de crestere a copilului
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Indemnizatie de crestere a copilului

Buna ziua. Lucrez cu contract de munca din septembrie 2014, iar in luna august 2015 angajatorul urmeaza sa imi inceteze contractul (doar o luna) . Pentru a primi indemnizatie trebuie sa fi lucrat 12 luni neintrerupte?
Care este data prezumata a nasterii?
ianuarie2016
1. Pentru a beneficia de concediu crestere copil (CCC) si indemnizatia aferenta trebuie ca in cele 12 luni premergatoare nasterii copilului (inclusiv luna nasterii) sa aveti venituri din salarii, din activitati independente sau agricole sau perioade asimilate (somaj indemnizat, concedii medicale, concediu de maternitate etc.).

2. In cazul dvs. cele 12 luni eligibile sunt februarie 2015 - ianuarie 2016.

3. Orice intrerupere nu va permite sa beneficiati de indemnizatie pentru CCC.

4. - Imediat dupa incetarea contractului individual de munca (CIM) puteti sa va inregistrati la Agentia de Somaj daca in cele 24 de luni premergatoare inregistrarii aveti 12 luni de stagiu de cotizare la somaj.
- Cele 12 luni nu trebuie sa fie neaparat consecutive si nici neaparat la acelasi angajator.
- Fiind in somaj indemnizat puteti beneficia de concedii medicale, concediu de maternitate (sarcina si lauzie = pre si postnatal = 126 de zile) si apoi de concediu crestere copil (CCC).
- Certificatele medicale le duceti la Agentia de Somaj care le calculeaza si le plateste.
- Cererea pentru CCC o faceti catre Agentia de Somaj iar actele le depuneti la Primaria de care apartineti cu domiciliul.
- Concediile medicale, concediul de maternitate si CCC suspenda perioada de somaj care se reia, de unde a ramas, dupa expirarea fiecaruia din aceste concedii.

5. O alta varianta ar fi ca in acea luna de intrerupere sa incheiati un CIM pe meprioada determinata si cu timp partial de munca (chiar si o ora pe zi sau pe saptamana).