Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Indemnizatia de crestere a copilului
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Indemnizatia de crestere a copilului

Buna ziua! Am avut un contract de munca pe termen limitat pana la 15 februarie. Imediat dupa aceasta data am ramas insarcinata. Urmez sa nasc in octombrie-noiembrie si as dori sa stiu daca mai pot beneficia de indemnizatia de crestere a copilului timp de 2 ani. Daca nu, va rog frumos sa-mi spuneti cum trebuie sa procedez in caz ca nu gasesc un loc de munca. Va multumesc frumos
Imediat dupa incetarea c.i.m. la data de 15.02.2015, trebuia sa va inregistrati la somaj daca indeplineati conditiile prevazute de lege pentru acordarea acestuia.

Din somaj se putea intra in concediu de maternitate si apoi in CCC.
1. - Pentru a beneficia de concediu crestere copil (CCC) si indemnizatia aferenta trebuie ca in cele 12 luni premergatoare nasterii copilului (inclusiv luna nasterii) sa aveti venituri din salarii, din activitati independente sau agricole sau perioade asimilate (eleva sau studenta la zi, somaj indemnizat, concedii medicale, concediu de maternitate etc.).
- Daca veti naste in oct.-nov. cele 12 luni eligibile sunt nov.-dec. 2014 - oct.-nov. 2015.

2. - Dupa incetarea contractului individual de munca (CIM) trebuia sa va inregistrati imediat la Agentia de Somaj daca in ultimele 24 de luni aveati 12 luni de stagiu de cotizare la somaj.
- Fiind in somaj indemnizat ati fi putut beneficia de concedii medicale, concediu de maternitate si apoi de CCC.

3. Chiar daca va angajati in luna aprilie va ramane descoperita (fara venituri) luna martie 2015.

4. Va puteti inregistra la Agentia de Somaj si acum pentru a beneficia macar de concediul de maternitate (126 de zile - sarcina si lauzie = pre si postnatal).