Forum Discuţii juridice Asociaţii şi fundaţii, într-un ... preluare asociatie
Discuție deschisă în Asociaţii şi fundaţii, într-un cuvânt: ONG-uri

preluare asociatie

Buna ziua.Suntem o asociatie fara scop patrimonial in domeniul asistentei sociale. De curand am fost anuntati de intentia unei alte asociatii ( tot de acest gen) care ar vrea sa preluam asociatia lor urmand ca ei sa functioneze in continuare ca o filial a asociatiei noastre. Ce posibilitati am avea pentru realizarea acestei preluari?
Multumesc anticipat
Situtia d-voastra este foarte simpla.
"Preluarea" respectivei asociatii se poate realiza cu aplicarea dispozitiilor art.33, art.34 indice1, alin.(1), art. 34 indice 2 alin.(1) si respectiv art. 34 indice 3 din Legea nr.26/2000 cu privire la asociatii si fundatii, cu toate modificarile si completarile ulterioare.
Rugamitea mea este sa va adresati direct unui jurist pentru a va indruma tehnic in ceea ce doriti sa intreprindeti.