Forum Discuţii juridice Achiziţii publice Transfer obligatii contract catre un tert
Discuție deschisă în Achiziţii publice

Transfer obligatii contract catre un tert

Ca incepator in achizitii va rog sa ma ajutati cu un raspuns pentru urmatoarea situatie: un furnizor de produse nu mai poate onora restul de produse pe acest an caci din motive economice a suspendat activitatea pe durata determinata. A comunicat numele unei firme care va furniza restul de produse nelivrate in conditiile mentinerii preturilor.
Avand acordul celor trei parti, cum procedez cu contractul existent? Se face alt contract cu cealalta firma pentru produsele nelivrate? OUG 34/2006 permite, sau incep o noua achizitie (sunt valori care se incadreaza la achiz. directa, cu prospectare de piata)
Multumesc anticipat!
Anulati contractul pentru neindeplinirea obligatiilor si organizati alta procedura.

OUG 34/2006 ART. 204^1

Într-un contract de achiziţie publică este permisă doar cesiunea creanţelor născute din acel contract, obligaţiile născute rămânând în sarcina părţilor contractante, astfel cum au fost stipulate şi asumate iniţial.
vlad nicolae, moderator