Forum Discuţii juridice Asociaţii şi fundaţii, într-un ... lnfiintare filiale fundatii in strainatate
Discuție deschisă în Asociaţii şi fundaţii, într-un cuvânt: ONG-uri

lnfiintare filiale fundatii in strainatate

O fundatie poate infiinta o filiala in alta tara, si daca raspunsul este da, care este patrimoniul initial al filialei?
Trebuie sa va interesati care e legislatia in acest domeniu din tara respectiva.
Despre ce tara este vorba?
In viitorul apropiat va fi reglementat statutul fundatiei europene (a primit avizul Parlamentului European, urmeaza adoptarea in Consiliu). Scopul acestei reglementari este de a diminua barierele administrative si birocratice a actiunii unei fundatii in una sau mai multe tari membre UE.
Va exista inclusiv optiunea convertirii unei fundatii nationale in fundatie europeana.
[ link extern ]
Republica Moldova
Art. 10: "Filialele, secţiile, reprezentanţele şi alte structuri organizatorice ale asociaţiilor obşteşti străine (negu­vernamentale, nonprofit) se constituie, îşi desfăşoară şi îşi încetează activitatea pe teritoriul Republicii Moldova în conformitate cu prezenta lege şi cu alte acte legislative."

Art. 9: "...În cazul în care asociaţia obştească internaţională a cărei filială (secţie, reprezentanţă) se înregistrează în Republica Moldova nu are statut, drept temei pentru acordarea statutului de filială (secţie, reprezentanţă) serveşte adresarea în scris a organului de conducere al asociaţiei obşteşti internaţionale respective către organul de înregistrare din Republica Moldova." - in cazul dvs Ministerul Justitiei

Art. 17: "Statutele asociaţiilor obşteşti republicane, precum şi statutele asociaţiilor obşteşti internaţionale (inclusiv ale filialelor şi reprezentanţelor acestora) sînt înregistrate de către Ministerul Justiţiei."

Astfel,dvs. aveti nevoie de traducerea statutului Asociatie Interantionale, actelor, si Decizia organului de conducere a Asociatiei Internationale despre constituirea filialei in R.Moldova, contul bancar, etc.
Atentie la specificarile statului, in care se specifica cine numeste organul de conducere al Filialei.
In rest, procedura nu se deosebeste de cea a inregistrarii asociatiei in Moldova.

Gasiti link-ul Legii privind Asociatiile Obstesti.
[ link extern ]
Cornel Vasile, Consilier juridic