avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1060 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate - partida simplă ... Contract de comodat
Discuție deschisă în Contabilitate - partida simplă şi obligaţii fiscale declarative pentru PFA, II, AF

Contract de comodat

Buna ziua,
As dori, un sfat la urmatoarea problema.
Sunt P.F.A. si am incheiat un contract de comodat intre o persoana fizica si PFA, in baza caruia pot deduce un procent din cheltuielile de utilitati ( functie de spatiul ocupat).
M-ar interesa daca nu este mai avantajos sa inchei un contract de inchiriere.
In acest caz pe linga chirie pot deduce si cheltuielile cu utilitatile ?
Multumesc.
Ultima modificare: Joi, 3 Octombrie 2013
george-neagu, moderator
Cel mai recent răspuns: ContSters114404 , utilizator 17:04, 3 Octombrie 2013
cret georgeta a scris:

.......am incheiat un contract de comodat ontre perosna fizica si PFA,in baza caruia pot deduce un procent din cheltuielile de utilitati ( functie de spatiul ocupat).
........ sa inchei un contract de inchiriere.
In acest caz pe linga chirie pot deduce si cheltuielile cu utilitatile ?


Pai, ati scris ca deja deduceti cheltuielile prin comodat.

Da, prin inchiriere se pot deduce utilitatile daca furnizorii vi le factureaza pe pfa
Ultima modificare: Joi, 3 Octombrie 2013
trandafir2, moderator
Contractul de chirie trebuie inregistrat la organul fiscal teritorial. Cel care va inchiriaza spatiul trebuie sa declare venitul din inchirierea spatiului catre dv.si va plati trimestrial impozitul aferent.Din ianuarie 2014 proprietarul va plati si CASS la venitul respectiv. Spatiul inchiriat de dvs. trebuie de asemenea declarat la finante ca si punct de lucru. Utilitatile le veti putea deduce in raport cu suprafata spatiului inchiriat. Asa ca ........

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Pfa cu sediul firmei la domiciliul meu dory61 dory61 Buna ziua, Va rog mult sa-mi spuneti cum trebuie sa procedez in situatia in care sunt PFA(taxi)si sediul firmei este acasa.Am voie sa suport ca PFA cheltuieli ... (vezi toată discuția)
Contract de inchiriere cu p.f.a. Adriana_Stoica Adriana_Stoica In ce conditii pot incheia contract de inchiriere pentru P.F.A. in spatiul proprietate personala? Pana acum am avut contract de comodat intre mine-persoana ... (vezi toată discuția)