Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate - partida simplă ... Contract de comodat
Discuție deschisă în Contabilitate - partida simplă şi obligaţii fiscale declarative pentru PFA, II, AF

Contract de comodat

Buna ziua,
As dori, un sfat la urmatoarea problema.
Sunt P.F.A. si am incheiat un contract de comodat intre o persoana fizica si PFA, in baza caruia pot deduce un procent din cheltuielile de utilitati ( functie de spatiul ocupat).
M-ar interesa daca nu este mai avantajos sa inchei un contract de inchiriere.
In acest caz pe linga chirie pot deduce si cheltuielile cu utilitatile ?
Multumesc.
george-neagu, moderator
cret georgeta a scris:

.......am incheiat un contract de comodat ontre perosna fizica si PFA,in baza caruia pot deduce un procent din cheltuielile de utilitati ( functie de spatiul ocupat).
........ sa inchei un contract de inchiriere.
In acest caz pe linga chirie pot deduce si cheltuielile cu utilitatile ?

Pai, ati scris ca deja deduceti cheltuielile prin comodat.

Da, prin inchiriere se pot deduce utilitatile daca furnizorii vi le factureaza pe pfa
trandafir2, moderator
Contractul de chirie trebuie inregistrat la organul fiscal teritorial. Cel care va inchiriaza spatiul trebuie sa declare venitul din inchirierea spatiului catre dv.si va plati trimestrial impozitul aferent.Din ianuarie 2014 proprietarul va plati si CASS la venitul respectiv. Spatiul inchiriat de dvs. trebuie de asemenea declarat la finante ca si punct de lucru. Utilitatile le veti putea deduce in raport cu suprafata spatiului inchiriat. Asa ca ........