Forum Discuţii juridice Securitate şi Sănătate în ... Risc de incendiu
Discuție deschisă în Securitate şi Sănătate în Muncă (fost Protecţia Muncii)

Risc de incendiu

Sobele din fonta in organizarea de santier este permisa?
Este interzisa de o lege sa nu se foloseasca sobe pe lemne din cauza focului deschis?
Orice improvizatie utilizata la locul de munca poate contribui la declansarea unui incendiu, motiv pentru care improvizatiile de orice fel sunt interzise prin instructiunile proprii PSI.
Utilizarea de sobe din fonta, improvizate (confectionate prin sudare capace pe tronsoane de teava, cu sau fara aerisire in exteriorul baracilor, cu sau fara cenusar si gratar pentru lemne, etc.) trebuie sa fie identificate ca riscuri de producere incendiu, in materialul de evaluare a riscurilor intocmit de catre angajator.
Prin Legea nr.307/ 2006 privind apararea impotriva incendiilor se stabileste:
-Art. 6 al.(1) Persoanele fizice si juridice sunt obligate sa respecte reglementarile tehnice si dispozitiile de aparare împotriva incendiilor si sa nu primejduiasca, prin deciziile si faptele lor, viata, bunurile si mediul.
-Art.19 Administratorul sau conducatorul institutiei, dupã caz, are urmãtoarele obligatii principale:
a) sa stabileascã, prin dispozitii scrise, responsabilitatile si modul de organizare pentru apararea împotriva incendiilor în unitatea sa, sa le actualizeze ori de câte ori apar modificari si sa le aduca la cunostinta salariatilor, utilizatorilor si oricaror persoane interesate;
b) sa asigure identificarea si evaluarea riscurilor de incendiu din unitatea sa si sa asigure corelarea masurilor de aparare împotriva incendiilor cu natura si nivelul riscurilor;
g) sa elaboreze instructiunile de aparare împotriva incendiilor si sa stabileascã atributiile ce revin salariatilor la locurile de munca.