Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Auto mostenire (concubinaj)
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Auto mostenire (concubinaj)

Daca traim in concubinaj si masina noastra e pe numele sotului lui,eu ca sotie am dreptul sa o vand,in cazul in care se intampla ceva cu sotul meu,Doamne fereste? E posibil sa fac o donatie pe numele meu?Mersi mult!
Daca traiti in concubinaj atunci nu sunteti sotie, deci nu mosteniti.
Mersi mult,stiam asta! Ma intereseaza modalitatea de a o putea vinde,in cazul ca se va intampla ceva cu sotul meu .Normal ca nu doresc asta,dar totul e posibil fiind mai in varsta! Deci pot face la Notar ceva,o donatie pe numele meu?
Va poate dona masina, numai sa vrea .... La notar i se va explica ce este cu drepturile mostenitorilor rezervatari (poate concubinul dvs.are parinti in viata sau copii dintr-o alta casatorie, etc. ...)
Donatia de bunuri mobile se poate face si sub semnatura privata nu numai in forma autentica. Puteti face si act de vanzare pe masina, exista tipizate.
ok,mersi mult normal ca vrea!