Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Comisia de disciplina
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Comisia de disciplina

Buna dimineata!
1) Termenul intre data convocarii si cea a efectuarii cercetarii disciplinare prealabile trebuie sa fie de cel putin 5 zile lucratoare?Am primit convocatorul in data de 19.01.2012 prin care eram chemata la comisia de disciplina in data de 20.01.2012.
2) Procesele verbale intocmite de comisia de disciplina in numar de trei (p.v. din data de 20.01.2012, p.v. din data de 25.01.2012 si p.v. din 30.01.2012) nu au fost semnate de un membru al comisie ,cu toate ca a participat la cercetare.Acest fapt anuleaza procesele verbale ?
3) Din componenta comisiei a facut parte si consilierul juridic al institutiei -avea voie sau nu?
1) Termenul intre data convocarii si cea a efectuarii cercetarii disciplinare prealabile trebuie sa fie de cel putin 5 zile lucratoare?Am primit convocatorul in data de 19.01.2012 prin care eram chemata la comisia de disciplina in data de 20.01.2012.

In niciun act normativ nu este prevazut un astfel de termen.
Reglementarea lui poate fi facuta in reg.intern al angajatorului sau in ccm aplicabil.
Art. 251 alin. (2) din Codul muncii nu prevede un termen in care sa fie realizata convocarea salariatului la cercetarea disciplinara prealabila. Cu toate acestea, in jurispudenta s-a decis ca, avand in vedere scopul convocarii salariatului la cercetarea disciplinara prealabila, si anume pregatirea si formularea apararii salariatului, acest termen trebuie sa fie rezonabil.

Salariatul in cauza trebuia sa se anunte angajatorul ca nu se poate prezenta la convocare pentru a se prezenta la cercetare si a-si formula apararea si sa propuna amanarea pentru o alta data.

2) Procesele verbale intocmite de comisia de disciplina in numar de trei (p.v. din data de 20.01.2012, p.v. din data de 25.01.2012 si p.v. din 30.01.2012) nu au fost semnate de un membru al comisie ,cu toate ca a participat la cercetare.Acest fapt anuleaza procesele verbale ?
Este greu de precizat daca acest aspect duce la nulitatea proceselor verbale respective.

3) Din componenta comisiei a facut parte si consilierul juridic al institutiei -avea voie sau nu?
Pe referatul de sesizare se da ori rezolutia referitoare la efectuarea cercetarii, ori cea referitoare la clasarea sesizarii.
In primul caz se desemneaza comisia insarcinata cu efectuarea cercetarii si este imputernicita aceasta comisie in vederea efectuarii cercetarii.
In baza referatului pe care s-a dispus rezolutia mentionata se intocmeste actul de numire a comisiei insarcinate cu efectuarea cercetarii care va propune sau nu, in final, sanctiunea.
Pentru sectorul privat , nu exista text de lege care sa prevada cine sa faca parte din comisia de disciplina. Insa este de preferat ca o persoana cu studii juridice sa faca parte dintr-o astfel de comisie.

4. Este vorba despre sectorul public sau privat?

Cornel Vasile, Consilier juridic
este vorba de sectorul public