Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... O luna de concediu pentru tatic
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

O luna de concediu pentru tatic

buna ziua!sunt in concediu de crestere copil, si sotul meu intentioneaza sa-si ia si el o luna de concediu,avand in vedere noile prevederi legale.eu am optat pentru CCC de 2 ani si doresc sa ma intorc la serviciu cu o luna inainte de expirarea concediului,timp in care tatal sa stea cu copilul.in aceste conditii,as putea beneficia si de stimulent de insertie daca ma intorc cu o luna mai devreme la serviciu?
Nu se poate cumula stimulentul de insertie cu indemnizatia de CCC, chiar daca de stimulentul il solicita mama, iar indemnizatia o solicita tatal. Ambii parinti nu pot beneficia concomitent de prevederile OUG 111/2010.
In situatia dvs tatal este obligat sa solicite o luna de CCC, in caz contrar dvs vi se va diminua perioada in care beneficiati de CCC. In luna respectiva nu veti beneficia nici de stimulent nici de indemnizatie.
Am si eu o intrebare pe acest subiect.

In caz ca tatal nu-si ia concediu de crestere, insemna ca mama poate sta in concediu de crestere numai pana copilul implineste 11 luni, respectiv 1 an si 11 luni.

In acest caz, cand revine la munca imediat dupa ce copilul implineste 11 luni (respectiv) 1an si 11 luni, se mai incadreaza in conditiile stimulentului de insertie ?

Sau trebuie sa revina la munca inainte de a implini copilul 11 luni.?
1. Daca tatal copilului nu intra in CCC cel putin o luna atunci se reduce CCC al mamei cu o luna, adica 11 luni sau 1 an si 11 luni.

2. Pentru a beneficia de stimulentul de insertie trebuie ca mama:
- sa reia activitatea inainte de a implini copil 11 luni, in cazul CCC pana la 1 an;
- sa reia activitatea dupa ce implineste copilul 1 an, in cazul CCC pana la 2 ani.

3. Daca opteaza pentru CCC pana la 2 ani si reia activitatea inainte de aimplini copil 1 an va primi stimulentul de insertie dupa ce implineste copilul 1 an.
Stimulentul de insertie se acorda pana la implinirea varstei de 2 ani a copilului.
Daca il solicitati cand are copilul 1 an si 11 luni nu mai aveti decat o luna pana implineste copilul 2 ani.