avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1878 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Impozite şi taxe locale Impozit a doua proprietate
Discuție deschisă în Impozite şi taxe locale

Impozit a doua proprietate

Impozitul pentru pentru urmatorul imobil in afara celui de domiciliu se majoreaza cu65%,zice la lege.65%din ce?
Cel mai recent răspuns: trandafir2 , moderator 15:28, 22 Noiembrie 2013
In Normele Metodologice de aplicare a Codului Fiscal este descris in mod amanuntit aceasta situatie.
bellefille a scris:
65%din ce?

Din cat ar fi fost nemajorat.

Exemplu : daca ar fi fost prima locuinta si impozitul ar fi fost 100 lei.
majorat cu 65 lei, inseamna ca fiind a doua locuinta impozitul este 165 lei.
Multumesc .Ce sanctiuni prevede legea pentru cei care nu au depus inca declaratia speciala stiti? ce zice stapanirea?
Ultima modificare: Luni, 7 Octombrie 2013
bellefille, utilizator
Pentru nedepunerea declaratiei speciale amenda nu este mare , undeva 30 -120 lei si va calculeaza impozitul din urma, inclusiv majorarile (aste ar putea sa fie ceva mai consistente).
1.Conform codului fiscal art ART. 252
Majorarea impozitului datorat de persoanele fizice ce deţin mai multe clădiri
(1) Persoanele fizice care au în proprietate două sau mai multe clădiri datorează un impozit pe clădiri, majorat după cum urmează:
a) cu 65% pentru prima clădire în afara celei de la adresa de domiciliu;
b) cu 150% pentru a doua clădire în afara celei de la adresa de domiciliu;
c) cu 300% pentru a treia clădire şi următoarele în afara celei de la adresa de domiciliu.
(2) Nu intră sub incidenţa alin. (1) persoanele fizice care deţin în proprietate clădiri dobândite prin succesiune legală.
(3) În cazul deţinerii a două sau mai multe clădiri în afara celei de la adresa de domiciliu, impozitul majorat se determină în funcţie de ordinea în care proprietăţile au fost dobândite, aşa cum rezultă din documentele ce atestă calitatea de proprietar.
(4) Persoanele fizice prevăzute la alin. (1) au obligaţia să depună o declaraţie specială la compartimentele de specialitate ale autorităţilor administraţiei publice locale în raza cărora îşi au domiciliul, precum şi la cele în raza cărora sunt situate celelalte clădiri ale acestora. Modelul declaraţiei speciale va fi cel prevăzut prin norme metodologice aprobate prin hotărâre a Guvernului.

[ link extern ]

2.depunerea cu intarziere a declaratiilor de impunere(Cod fiscal art. 294 Sancţiuni,, alin 2) se sanctioneaza .

Sanctiunea este amendă de la 60 lei la 240 lei, (conform art 294, alin (3) actualizat prin HG 956/2009).

[ link extern ]


Ultima modificare: Luni, 7 Octombrie 2013
carmen01011958, moderator

Alte discuții în legătură

Impozit locuinta fara a avea domiciliul acolo ioana_cernea ioana_cernea Buna ziua! Ma puteti ajuta, va rog, cu o informatie. Daca detin 2 locuinte dar nu locuiesc la nici una din adrese, cum se calculeaza majorarea de impozit ... (vezi toată discuția)
Impozitare a doua cladire bogdancristi bogdancristi Buna ziua, Am o intrebare legata de impozitul pe cladiri, in cazul meu fiind o situatie mai ciudata. Adresa de domiciliu o am in Slatina,jud Olt dar nu eu ... (vezi toată discuția)
Nelamurire spit- declararea schimbarii domiciliului la serviciul public de impozite si taxe locale bubulina29 bubulina29 Buna ziua! In noiembrie 2011 mi-am schimbat numele si adresa de domiciliu, imediat C.I., insa am amanat pana acum schimbarea actelor masinii, in primul rand ... (vezi toată discuția)