Forum Discuţii juridice Achiziţii publice Tert sustinator
Discuție deschisă în Achiziţii publice

Tert sustinator

daca in cadrul unei licitatii publice pe un acord cadru societatea oferteaza cu un tert sustinator (tehnic si financiar-acelasi tert) si este declarat castigator in cadrul acestui acord. Dupa aceasat se poate pe fiecare contract subsecvent sa se mearga cu acelasi tert pe partea tehnica aproape 90%? (de fapt experienta o are tertul)
Daca oferta pentru acordul cadru a fost acceptata cu acel tert, si contractele subsecvente vor fi la fel.
adica eu nu indeplinesc nici financiar si nici tehnic conditiile, acestea fiind ale tertului sustinator. pot sa ofertez eu si el sa faca toata treaba? ala nu e subcontractantul?
Contractul se incheie cu ofertantul, nu cu tertul.

Conform art.11 din HG 925, rolul tertului este de a indeplini integral contractul, in locul ofertantului, doar in situatia in care acesta are dificultati.

Subcontractantul executa efectiv doar o parte din contract.

Deci se poate incheia contractul cu ofertantul si sa vina tertul sa il execute, cu conditia ca situatia sa fie justificata obiectiv.
vlad nicolae, moderator
Daca tertul sustinator va indeplini toate obligatiile, trebuie precizat in documentele de calificare si oferta acest lucru, oferind si motivele (conf. art. 11 din HG 925/25006)?
Sau asta se poate face ulterior, dupa semnarea contractului intre autoritatea contractanta si ofertant?

vlad nicolae a scris:

Contractul se incheie cu ofertantul, nu cu tertul.

Conform art.11 din HG 925, rolul tertului este de a indeplini integral contractul, in locul ofertantului, doar in situatia in care acesta are dificultati.

Subcontractantul executa efectiv doar o parte din contract.

Deci se poate incheia contractul cu ofertantul si sa vina tertul sa il execute, cu conditia ca situatia sa fie justificata obiectiv.

Sabeli, utilizator
Va sfatuiesc sa aveti mare grija cu astfel de actiuni. Deja, prezentarea unui tert in cadrul procedurii, cu scopul precis de a indeplini contractul de la bun inceput, reprezinta o eludare a legalitatii. Mai bine este o asociere sau subcontractare intre cele doua firme, lucru posibil si legal.