avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 883 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Achiziţii publice Contract de colaborare/ prestare servicii in vederea ...
Discuție deschisă în Achiziţii publice

Contract de colaborare/ prestare servicii in vederea participarii la licitatii

Va rog sa-mi lamuriti urmatoarea situatie: pentru a dovedi capacitatea tehnica si profesionala, in vederea participarii la o licitatie, este suficienta incheierea unui contract cadru de servicii/ colaborare cu o societate/ PFA, sau este absolut obligatoriu sa inchei acord de subcontractare si angajament de sustinere din partea tert sustinator, pentru a fi recunoscutata capacitatea profesionala?
V-as ruga sa ma sprijiniti cu un articol de lege care sa ma ajute sa merg pe colaborare, prestari servicii.
Multumesc!
Cel mai recent răspuns: cessyghe , utilizator 17:17, 9 Septembrie 2014
Pentru a dovedi capacitatea tehnica puteti merge pe asociere, sustinere sau subcontractare, functie de ce anume aveti nevoie si de multe alte elemente legate de cerintele autoritatii si de posibilitatile dvs.. Subcontractarea este mai dificila, de ex. subcontractantul nu poate contribui la experienta similara, iar ptr. resursele umane sau echipamente, trebuie sa demonstrati ca ele vor fi utilizate integral doar de subcontractant.
Articolele de lege sunt foarte multe, le gasiti de ex. in OUG 34 art.45 si 180-196, HG 925 -art.11-15, Ord.509.
vlad nicolae a scris:

Pentru a dovedi capacitatea tehnica puteti merge pe asociere, sustinere sau subcontractare, functie de ce anume aveti nevoie si de multe alte elemente legate de cerintele autoritatii si de posibilitatile dvs.. Subcontractarea este mai dificila, de ex. subcontractantul nu poate contribui la experienta similara, iar ptr. resursele umane sau echipamente, trebuie sa demonstrati ca ele vor fi utilizate integral doar de subcontractant.
Articolele de lege sunt foarte multe, le gasiti de ex. in OUG 34 art.45 si 180-196, HG 925 -art.11-15, Ord.509.


Este obligatoriu ca un subcontractant sa aiba ISO pentru partea lui de implicare in contract? De exemplu, un subcontractant care elaboreaza studii de evaluare a impactului asupra mediului pentru un ofertant pe infrastructura de transport trebuie sa ataseze obligatoriu ISO pentru partea lui de implicare in contract?

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Semnare contract achizitie publica danatmr9 danatmr9 Am participat la o licitatie executie lucrari. Astazi am primit Comunicare oferta castigatoare si suntem chemati la semnare contract peste 1 saptamana. Am ... (vezi toată discuția)
Tert sustinator capacitate tehnica si/sau profesionala luandai luandai Buna ziua, Va rog sa ma ajutati cu informatii cu privire la urmatorul caz: Intentionam sa participam la o licitatie, insa nu indeplinim una dintre ... (vezi toată discuția)
Urgent - sustinere in cadrul unei licitatii publice andr_georgi andr_georgi Va rog sa-mi spuneti daca o firma mica care are spre exemplu 8 angajati iar in cadrul unei licitatii publice ii trebuie pentru executie 50 de angajati, iar ... (vezi toată discuția)