Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Somaj dupa contract de munca cu 4 ore
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Somaj dupa contract de munca cu 4 ore

Buna seara! Am fost angajat din 4.01.2010 pana in 30.09.2013 cu program de 4 ore, iar in perioada 01.09.2010-30.11.2010 am fost in somaj tehnic. Azi am fost sa depun actele pentru indemnizatie de somaj si mi-a spus de acolo ca nu beneficiez deoarece nu am depus actele in 1 octombrie si pe langa asta nu am 24 luni, respective 12 luni in program normal. Prima intrebare pe care o am, cum sa depun actele in prima zi dupa incetarea contractului, cata vreme actele le-am primit prin curierat ieri, adica 07.10.2013, firma fiind in alt judet. Va rog sa mi spuneti, pot beneficia de indemnizatie somaj?
Nu stiu daca este corect sa trimiteti documentele prin posta cu confirmare de primire. Astfel incat, vor fi nevoiti sa va inregistreze dosaul si sa emita o deicizie de acordare sau neacordare a indemnizatiei de somaj.

Incercati o sesizare la Ministerul Muncii. Contact
str. Dem.I.Dobrescu nr.2-4 sectorul 1 Bucureşti

Telefon 021.313.62.67, 021.315.85.56

E-mail relatiicupublicul@mmuncii.ro