avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 580 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Somaj dupa contract de munca cu 4 ore
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Somaj dupa contract de munca cu 4 ore

Buna seara! Am fost angajat din 4.01.2010 pana in 30.09.2013 cu program de 4 ore, iar in perioada 01.09.2010-30.11.2010 am fost in somaj tehnic. Azi am fost sa depun actele pentru indemnizatie de somaj si mi-a spus de acolo ca nu beneficiez deoarece nu am depus actele in 1 octombrie si pe langa asta nu am 24 luni, respective 12 luni in program normal. Prima intrebare pe care o am, cum sa depun actele in prima zi dupa incetarea contractului, cata vreme actele le-am primit prin curierat ieri, adica 07.10.2013, firma fiind in alt judet. Va rog sa mi spuneti, pot beneficia de indemnizatie somaj?
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 12:52, 9 Octombrie 2013
Nu stiu daca este corect sa trimiteti documentele prin posta cu confirmare de primire. Astfel incat, vor fi nevoiti sa va inregistreze dosaul si sa emita o deicizie de acordare sau neacordare a indemnizatiei de somaj.

Incercati o sesizare la Ministerul Muncii. Contact
str. Dem.I.Dobrescu nr.2-4 sectorul 1 Bucureşti

Telefon 021.313.62.67, 021.315.85.56

E-mail relatiicupublicul@mmuncii.ro

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Poti beneficia de indemnizatie de somaj daca au trecut 5 luni de la incetarea cim? mariana68 mariana68 poti obtine ajutor de somaj daca s-a desfintat postul si ai incetat raportul de munca in acest sens,dar nu ai depus dosarul la somaj si au trecut peste 5 luni ... (vezi toată discuția)
Indemnizatie somaj saftmiki saftmiki daca un angajat are in a 12-a luna din cele lucrate numai 12 zile poate beneficia de ajutor de somaj?#-o (vezi toată discuția)
Daca intarzii cu depunerea somajului kaii kaii Buna ziua, daca intarzii cu maxim o saptamana de depunere a somajului mai primesc somaj , sau macar o parte din el? (vezi toată discuția)