avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 813 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Copie de pe minuta
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

Copie de pe minuta

La judecatorie am cistigat un proces in urma caruia piritul trebuie sa-mi plateasca 5000 lei.Piritul a facut recurs,dar recursul a fost respins de tribunal ca nefondata.Intrebarea este daca pot sa ma adresez unui executor judecatoresc pe baza unei copie de pe minuta sau trebuie sa astept motivarea sentintei,care poate dura si luni.Daca da,dupa cit timp de la pronuntarea hotaririi se poate cere copia de pe minuta.Va multumesc.
P.S.Daca creanta poate fii vinduta si cui?
Cel mai recent răspuns: ContSters297103 , utilizator 21:46, 10 Octombrie 2013
Daca nu aveti cheltuieli de judecata de executat si din recurs, nu aveti nevoie de hotararea instantei de recurs.
Aveti nevoie insa de un certificat de grefa cu solutia pronuntata in recurs si apoi cu acest certificat mergeti la instanta de fond unde puteti legaliza sentinta judecatoriei.
Pentru obtinerea unui certificat de grefa, aveti nevoie de :
-cerere adresata presedintelui instantei si
- taxa de timbru de 1.00 lei.
Pentru legalizare sentinta:
- certificatul de grefa eliberat de tribunal.
- cerere adresata presedintelui instantei,
- taxa de timbru de 5.00 lei,
-sentinta a carei legalizare se solicita.
Ultima modificare: Marți, 8 Octombrie 2013
MARTA SIMONA PETRE, Avocat
eh...hayda de:D

legalizarea se face dupa originalul de la dosar si nu dupa sententier

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Certificat de grefa maria1956 maria1956 Buna ziua, la Curtea de Apel Bucuresti am castigat recursul si trebuie ca sentinta sa fie legalizata si ivestita cu formula executorie va rugam sa ne spuneti ... (vezi toată discuția)
Cum se obtine un certificat de grefa? ionpavelarh ionpavelarh Cum se poate obtine un certificat de grefa , si care este baza legala pentru a obtine acest certificat de grefa (vezi toată discuția)
Certificat de grefa marina_s marina_s Va rog sa ma ajutati.Am nevoie de un certificat de grefa de la judecatoria sect 2.Cum trebuie sa procedez? (vezi toată discuția)