Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Copie de pe minuta
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

Copie de pe minuta

La judecatorie am cistigat un proces in urma caruia piritul trebuie sa-mi plateasca 5000 lei.Piritul a facut recurs,dar recursul a fost respins de tribunal ca nefondata.Intrebarea este daca pot sa ma adresez unui executor judecatoresc pe baza unei copie de pe minuta sau trebuie sa astept motivarea sentintei,care poate dura si luni.Daca da,dupa cit timp de la pronuntarea hotaririi se poate cere copia de pe minuta.Va multumesc.
P.S.Daca creanta poate fii vinduta si cui?
Daca nu aveti cheltuieli de judecata de executat si din recurs, nu aveti nevoie de hotararea instantei de recurs.
Aveti nevoie insa de un certificat de grefa cu solutia pronuntata in recurs si apoi cu acest certificat mergeti la instanta de fond unde puteti legaliza sentinta judecatoriei.
Pentru obtinerea unui certificat de grefa, aveti nevoie de :
-cerere adresata presedintelui instantei si
- taxa de timbru de 1.00 lei.
Pentru legalizare sentinta:
- certificatul de grefa eliberat de tribunal.
- cerere adresata presedintelui instantei,
- taxa de timbru de 5.00 lei,
-sentinta a carei legalizare se solicita.
MARTA SIMONA PETRE, Avocat
eh...hayda de:D

legalizarea se face dupa originalul de la dosar si nu dupa sententier