avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 667 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Calcularea vechimii efective in invatamant
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Calcularea vechimii efective in invatamant

Buna ziua!As dori,daca se poate, sa mi se calculeze vechimea efectiva in invatamant ,avand in vedere faptul ca am lucrat in invatamant in urmatoarele perioade:
-15.09.1997-15.06.1998-5 ore/saptamana(5/18 norma intreaga)
-14.09.1998-31.08.1999-18 ore
-01.09.1999-16.06.2001-concediu crestere copil
-17.06.2001-20.03.2002-18 ore
-01.09.2012-31.08.2013-27 ore
-01.09.2013-31.08.2014-20 ore
31.08.2014 este data pana la care am actualul contract ( calcularea vechimii efective.)
Va multumesc din suflet si sper sa fie cineva care sa ma poata ajuta!
O zi frumoasa tuturor!

Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 14:55, 9 Octombrie 2013
Vechimea efectiva in invatamant reprezinta perioada in care persoana angajata cu contract individual de munca a desfasurat activitate efectiva de predare la catedra in cadrul unei unitati sau institutii de invatamant. Constituie vechime efectiva in invatamant si perioada in care personalul didactic de conducere, indrumare si control, precum si personalul didactic auxiliar desfasoara activitate in cadrul unei unitati/institutii de invatamant sau unui inspectorat scolar.

Perioadele in care personalul didactic s-a aflat in concediu fara plata acordat in conformitate cu prevederile legale in vigoare sau in concediul pentru cresterea copilului in varsta de pana la 2 ani, respectiv 3 ani, precum si perioada in care personalul didactic a efectuat stagiul militar, dupa care s-a reintors la catedra, respectiv perioadele in care personalul didactic a avut catedra rezervata in invatamant, nu intrerup vechimea in invatamant. Aceste perioade nu constituie vechime efectiva in invatamant pentru acordarea sporului de stabilitate.

( art.3 din Anexa 5 - Metodologie de Calcul al drepturilor salariale care se acorda personalului didactic si personalului didactic auxiliar din invatamant din Legea nr. 63/2011 privind incadrarea si salarizarea in anul 2011 a personalului didactic si didactic auxiliar din invatamant)

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Vechime in invatamant vergi68 vergi68 cum se calculeaza vechimea in invatamant?spre ex, daca am lucrat 1 an cu norma de 14 ore pe saptamana cat inseamana vechime in munca si cat vechime in ... (vezi toată discuția)
Oug 124/2011 - vechime la catedra? turtuc turtuc Conform OUG 124/2011 concediul pentru cresterea copilului ar trebui sa constituie nu numai vechime in munca ci si in specialitate. Avand in vedere cele de mai ... (vezi toată discuția)
Vechime in invatamant alina_34 alina_34 Buna ziua. Am si eu o nelamurire la care nu am gasit raspuns. Din 1 septembrie 2000 lucrez ca profesor in invatamant. Incepand cu data de 14 ianuarie 2013 am ... (vezi toată discuția)