Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Prima de nastere
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Prima de nastere

Buna ziua
Sora mea a nascut de curand cel de-al doilea baietel.Va rog frumos sa imi spuneti daca la calculul indemnizatiei se ia in considerare prima de nastere primita.
Va multumesc anticipat!
1. La ce indemnizatie va referiti?

2. Daca este vorba de indemnizatia de maternitate se ia in calcul daca pentru ea angajatorul a platit cota de contributie de 0,85% pentru conecdii si indemnizatii.

3. Daca este vorba de indemnizatia pentru concediu crestere copil (CCC) prima de nastere nu este un venit rezultat din desfăşurarea efectivă a unei activităţi profesionale si de aceea eu spun ca nu este luata in calculul indemnizatiei pentru CCC.
La indemnizatia pt crestere copil ma refeream.
Va multumesc frumos pt raspuns.O seara placuta!