Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Ramanere in pronuntare - prezenta obligatorie?
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei penale - reguli, acte, termene, căi de atac

Ramanere in pronuntare - prezenta obligatorie?

In primul rand vreau sa va zic un Buna seara sau Buna Ziua dupa caz , si un bine v-am gasit .....

Urmatoarea mea problema este :
De o perioada de timp sunt implicat intr-un proces penal in care sunt si inculpat ....
aveti aici unele detalii
Obiectul cauzei: ucidere din culpă (art.178 C.p.) al. 2 ai art. 89 al. 1 din OUG 195/2002 R

Procesul Civil s-a terminat., iar astazi s-a terminat si penalul dar a ramas in pronuntare.....acum am o nelamurire ...
Avocatul desemnat din oficiu' mi-a spus ca nu sunt obligat sa vin la pronuntare

Intrebarea mea este urmatoarea ..
Sunt obligat sau nu sa vin la pronuntare ...iar daca mai vreti anumite detalii despre dosar ....vi-le ofer cu placere

Imi cer scuze pentru gramatica mea de balta si pentru eventualele greseli ...
#-o#-o
Nu este necesar sa va prezentati.
Va uitati pe portalul instantelor si vedeti ca o sa scrie acolo pronuntarea.
Atentie, aveti 10 zile pentru promovarea caii de atac. Se socotesc de la pronuntare.
Va multumesc pentru raspunsul acordat ...chiar m-ati scos dintr-o dilema .....

Pentru moderatori ....please TC
Am revenit cu o intrebare. .... in urma sfatului dvs si al altor avocati am luat hotararea sa raman acasa si sa nu ma duc la pronuntare , Toate bune si frumoase ,dar acum cand am verificat pe site pronuntarea scrie exact asa
:pentru vizualizare detalii despre şedinţă efectuaţi click pe semnul plus din partea stângă a datei şedinţei (dacă există)
23.10.2013 Hotarâre - nr. 4923/2013
si nu pot sa vad ce scrie la hotarare ...adica nu apare ...

Ce sa fac si cum sa fac sa vad hotararea ??

Astept ajutor , si multumesc anticipat
In cazul in care nu apare pe site nu aveti alta alternativa decat sa mergeti la instanta la arhiva. Si vedeti acolo pronuntarea. Dar sa va grabiti pentru aveti putin timp pentru calea de atac.
Din cate am inteles am 10 zile la dispozitie sa apelez la caile de atac... acuma sunt foarte nedumerit dc nu au afisat toata hotararea ...chiar nici nu stiu cum sa fac dc sunt eu mai cu mot...Oricum va multumesc pentru raspunsurile prompte pe care le-ati dat