Forum Discuţii juridice Carte funciară - Cadastru, ... Autorizatie de constructie pentru amplasare rulota
Discuție deschisă în Carte funciară - Cadastru, Intabulare şi alte formalităţi funciare

Autorizatie de constructie pentru amplasare rulota

Buna ziua! Pe un teren intravilan construibil amplasarea unei rulote in scopul utilizarii acesteia ca si locuinta, necesita avize sau autorizatii , gen autorizatie de constructie? Multumesc!
Depinde de rulota. In mod normal daca este rulota auto, nu va trebuie autorizatie, dar nici nu puteti trage curent de la stalp, doar daca aveti deja curent tras undeva in curte.
Daca este alt tip de rulota (gen casa mobila) va trebuie autorizatie de amplasare, ca sa va pueti trage si curent in ea. (aveti in vedere ca impozitele la rulote pot fi destul de mari)
Buna seara! Multumeasc pentru informatii! Mai am doua nelamuriri:
autorizatia de amplasament este acelasi lucru cu autorizatia de constructie?
impozitul pentru rulote am vazut ca in prezent se situeaza undeva la 55 lei, daca greutatea acesteia depaseste 5 tone; mai sunt si alte taxe?
1) Da.
2) Nu stiu (trebuie verificat la primaria dvs, difera datorita HCL de acolo).
trandafir2, moderator
~ Conținut șters la cerere ~
daca rulota este inmatriculata nu va trebuie autorizatie