Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale Afacere stradala
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

Afacere stradala

Bună, sunt curios ce acte necesita deschidere unei afaceri cu mâncare, stradala. Gen "rulota" într-un parc....conceptul e puțin mai complex la ceea ce ma gândesc eu. Ce demersuri trebuie făcute? Oare exista vreo forma de finanțare în acest domeniu unde investiția e relativ destul de redusa.
Inregistrare firma la Registrul comertului si ca platitor de taxe si impozite la fisc, autorizatie de la primarie pentru amplasare rulota intr-un anumit spatiu.
Dupa caz, in functie de amplasament si de programul de functionare, trebuiesc trase utilitati pentru desfasurarea activitatii in conditii de igiena sanitara si sanitar-veterinara.
Dupa profilul de activitate este necesara autorizatie de functionare de la DJSP si/ sau DJSV, probabil si agentia de mediu in cazul ca din activitate rezulta gaze si/ sau lichide care pot polua mediul inconjurator.
Se intocmesc contracte de prestari servicii cu firmele de distributie utilitati si cu firmele de colectare deseuri si ambalaje.