Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Drept de lucru ca pensionar
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Drept de lucru ca pensionar

sunt la virsta de pensionare de drept in Romania,dar lucrez in Italia din 2002 si platesc cotizatie la statul italian.intrebarea mea este daca ies la pensie in Romania pot sa continui a lucra in Italia?
va multumesc anticipat pentru raspuns
Gasiti informatii aici
[ link extern ]
Potrivit art. 14 alin. 7, cap. IV, Titlul I din Instructiunile pentru aplicarea in sistemul public de pensii şi alte drepturi a Regulamentelor comunitare nr.1408/1971 si nr.574/1972, “Persoanele care au desfasurat, respectiv desfasoara activitati profesionale in care au beneficiat, respectiv beneficiaza de drepturi de pensie nationala in sistemul public de pensii din Romania, pot solicita revizuirea acestora, prin luarea in considerare a perioadelor de asigurare realizate conform legislatiei altui stat membru."

In aceste cazuri, regulile de non-cumul prevazute de legislatia romana in vigoare nu pot fi aplicate la stabilirea drepturilor de pensie comunitara. Prin urmare, puteti continua activitatea pe baza de contract de munca in Italia, conform prevederilor legale mai susmentionate.
Cornel Vasile, Consilier juridic