avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 599 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... pensie comunitara
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

pensie comunitara

fiind in pensie anticipata cu penalizare in Romania,am lucrat in paralel in Italia cu contract de munca ca ingrijitor batran.Peste un an voi ajunge la limita de varsta,as putea cumula vechimea din ambele tari pt recalculare?mentionez ca am lucrat 3 ani legal in Italia iar in tara 32.As dori sa stiu daca as avea probleme la iesirea la limita de varsta,pt faptul ca am cumulat pensia din tara cu salariul din Italia adica sa stiu daca aduc actele de acolo sau las lucrurile asa,desi conform deciziei 112/2009 „Coroborând prevederile Legii 263/2010 cu prevederile
Deciziei nr. 112/2009 privind stabilirea pensiilor comunitare, potrivit cărora: „persoanele care au
desfăşurat, respectiv desfăşoară activităţi în alte state membre pe perioada în care au beneficiat, respectiv
beneficiază de drepturi de pensie naţională din sistemul public de pensii din România, pot solicita
revizuirea acestora, prin luarea în considerare a perioadelor de asigurare realizate conform legislaţiei altui
stat membru; în aceste cazuri, regulile de non-cumul prevăzute de legislaţia română în vigoare nu pot fi
aplicate la stabilirea drepturilor de pensie comunitară”, rezultă că beneficiarii de pensie anticipată sau
anticipată parţială pot cumula pensia cu veniturile obţinute în baza unui contract de muncă în străinătate” Am nevoie de un sfat.Multumesc
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 17:56, 1 Octombrie 2017
Ce institutie a statului roman/ UE a emis Decizia nr. 112/ 2009 de care amintiti ?
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Casa Națională de Pensii și Alte Drepturi de Asigurări Sociale - CNPAS a emis Decizia nr. 112/2009 privind aprobarea Instrucțiunilor pentru aplicarea în sistemul public de pensii și alte drepturi de asigurări sociale a Regulamentului (CEE) nr. 1.408/71 al Consiliului din 14 iunie 1971 privind aplicarea regimurilor de securitate socială în raport cu lucrătorii salariați și cu familiile acestora care se deplasează în cadrul Comunității și a Regulamentului (CEE) nr. 574/72 al Consiliului din 21 martie 1972 de stabilire a normelor de aplicare a Regulamentului (CEE) nr. 1.408/71 privind aplicarea regimurilor de securitate socială în raport cu salariații și cu membrii familiilor acestora care se deplasează în interiorul Comunității
(Text publicat în Monitorul oficial al României si in vigoare de la 27 mai 2009)
Ultima modificare: Duminică, 1 Octombrie 2017
Cornel Vasile, Consilier juridic
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Luati documentele justificative din Italia. In mod normal nu ar trebui sa aveti probleme.
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Intr-adevar. regulile de non-cumul prevăzute de legislaţia română în vigoare nu pot fi
aplicate la stabilirea drepturilor de pensie comunitară.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Contract de munca in strainatate bioana70 bioana70 Buna ziua!Va rog sa ma ajutati intr-o problema :de 3 ani lucrez cu contract de munca in Italia in perioada lunilor de vara ,mai precis din aprilie pana in ... (vezi toată discuția)
Contributii platite in alte tari; pensie comunitara lore79 lore79 buna seara.in urma cu 2 ani am lucrat in italia cu carte de munca{un an}ceea ce inseamna ca am contribuit la fondul de pensii de acolo.Intrebarea mea este,unde ... (vezi toată discuția)
Pensie guzumas guzumas buna ziua.sant pensionara pe caz de boala cu gradul3 redus la jumatate.am lucrat in italia cu contract de munca si toate datoriile ... (vezi toată discuția)