Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... contract de munca in strainatate
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

contract de munca in strainatate

Buna ziua!Va rog sa ma ajutati intr-o problema :de 3 ani lucrez cu contract de munca in Italia in perioada lunilor de vara ,mai precis din aprilie pana in septembrie.Cum eu nu beneficiez de ajutor de somaj in Italia pt. ca nu am domiciliul acolo ,as dori sa stiu daca exista posibilitatea ca toate aceste luni sa se considere vechime in munca si sa fie metionate in cartea mea de munca din Romania?
Va multumesc anticipat pt.raspuns!
Dumneata nu iei somaj fiindca contractele sezoniere nu prevad asa ceva. Somaj iei doar daca lucrezi in fabrici, in industrie.

Daca lucrezi cu acte, cand vei depune dosarul pentru pensionare, anii lucrati in Italia poti sa-i adaugi la vechimea in Romania. Aici statul roman te mai fura un pic fiindca face o transformare a anilor din strainatate.

Daca poti sa-ti aduci anii de vechime din Romania in Italia si sa iesi la pensie in Italia esti mai castigata. Vechimea iti este evaluata mai bine si iei o pensie mai mare.

Deocamdata intre o pensie italiana si o pensie romaneasca e o diferenta ca de la cer la pamant.
gunnar a scris:
Daca lucrezi cu acte, cand vei depune dosarul pentru pensionare, anii lucrati in Italia poti sa-i adaugi la vechimea in Romania. Aici statul roman te mai fura un pic fiindca face o transformare a anilor din strainatate.

Lasand la o parte faptul ca utilizatorul nu intreaba despre pensie ci despre vechimea in munca, va rog sa argumentati legal transformarea anilor lucrati in Italia de catre statul roman in sensul micsorarii lor.

gunnar a scris:
Daca poti sa-ti aduci anii de vechime din Romania in Italia si sa iesi la pensie in Italia esti mai castigata. Vechimea iti este evaluata mai bine si iei o pensie mai mare.

Intre Romania si Italia se recunosc reciproc stagiile de cotizare in vederea deschiderii drepturilor de pensie. Poate aveti argumente si pentru asa-zisa mai buna evaluare a vechimii de catre statul italian.

E ca si cum ati spune ca Romania transforma anii in luni iar Italia transforma lunile in ani. Afirmatiile dvs.... nu au acoperire legala. Si ma opresc aici.

gunnar a scris:
Deocamdata intre o pensie italiana si o pensie romaneasca e o diferenta ca de la cer la pamant.

Orice persoana care indeplineste conditiile prevazute in legislatia referitoare la acordarea drepturilor de pensie in Italia si in Romania poate beneficia de pensie atat din partea statului roman cat si din partea statului italian. Deci poate beneficia de doua pensii.
Gabriela Pintea, Consilier juridic
Lasand la o parte faptul ca utilizatorul nu intreaba despre pensie ci despre vechimea in munca, va rog sa argumentati legal transformarea anilor lucrati in Italia de catre statul roman in sensul micsorarii lor.

Vechimea din Italia nu poate fi trecuta in cartea de munca romaneasca, ea este trecuta in cartea de munca italiana si la pensionare se face totalul. De asta am adus vorba de pensionare.

Cunosc personal un caz in care unei persoane i-a fost rectificat stagiul de cotizare din Italia prin rotunjire in minus de catre cei din Romania. Nu am cum sa argumentez legal, tocmai de aceea am si scris ca 'statul roman fura'. Nu stiu daca cu intentie sau din prostie.
Iata un alt exemplu de probleme cu pensia europeana unde se face rotunjirea in minus.
[ link extern ]

Eu de la institutiile romane am invatat sa ma astept la orice, cu sau fara cadru legal, mai ales cand ai de luat bani.

Intre Romania si Italia se recunosc reciproc stagiile de cotizare in vederea deschiderii drepturilor de pensie. Poate aveti argumente si pentru asa-zisa mai buna evaluare a vechimii de catre statul italian.

In Italia inca nu am auzit pe nimeni sa se planga de cazuri de rotunjire cu minus. In plus in Italia, si aici am argument legal, daca pensia calculata este sub pensia sociala, pensia de drept este indexata (in anumite conditii). In Romania existau si probabil mai exista pensii si de 5 lei. O matusa de a mea a avut asa ceva pentru vechimea de la CAP.

E ca si cum ati spune ca Romania transforma anii in luni iar Italia transforma lunile in ani. Afirmatiile dvs.... nu au acoperire legala. Si ma opresc aici.

Pe de o parte rotunjind perioadele de contributii, pe de alta indexand pensiile, efectul final este exact cum l-ati descris mai sus.
gunnar, utilizator
@gunnar

Stimate domn, daca nu aveti argumente nu vad sensul raspunsului. Si eu pot sa afirm orice, dar nu-mi permit.

In alta ordine de idei, perioadele lucrate in statele membre UE sau in cele cu care Romania a incheiat conventie de reciprocitate in domeniul asigurarilor sociale nu se trec in carnetul de munca intrucat nu exista prevedere legala in acest sens.

Exemplul pe care l-ati dat nu are nicio legatura cu asa-zisa "rotunjire in minus" a perioadelor lucrate in alte state, de catre statul roman. Din contra, problema era la modul de inregistrare a stagiilor in Italia. Scrie doamna foarte clar, negru pe alb:
In perioada 01.06.2002 - 08.07.2008 am muncit in Italia cu contract de munca. In Italia la sfarsitul perioadei lucrate am solicitat calculul pentru adaugarea anilor efectuati, in Italia, la vechimea lucrata in . Perioada care s-a luat in considerare pentru calculul la vechime in Italia este 01.06.2002 - 30.09.2007 diferenta de 9 luni pana la data de 08.07.2008 nu s-a putut lua in calcul, in acel moment, deoarece in Italia nu se inregistreaza pentru situatia finala decat peste ceva luni.

In rest, doamna are probleme cu perioada lucrata la CAP, in niciun caz cu cea lucrata in Italia. Dupa ce INPS - Italia si CNPAS - Romania vor face schimbul de formulare europene, adica cel mai probabil peste un an, doamna va primi si noua decizie de pensie.

Aceasta este legislatia aplicabila stabilirii pensiilor comunitare in Romania:
-Regulamentul nr. 1408/71/CEE;
-Regulamentul nr. 574/72/CEE cu privire la procedurile de implementare a Regulamentului 1408/71/CEE;
-Decizia nr. 112/2009 privind aprobarea Instructiunilor pentru aplicarea in sistemul public de pensii si alte drepturi de asigurari sociale a Regulamentului (CEE) nr. 1.408/71 al Consiliului din 14 iunie 1971 privind aplicarea regimurilor de securitate sociala in raport cu lucratorii salariati si cu familiile acestora care se deplaseaza in cadrul Comunitatii si a Regulamentului (CEE) nr. 574/72 al Consiliului din 21 martie 1972 de stabilire a normelor de aplicare a Regulamentului (CEE) nr. 1.408/71 privind aplicarea regimurilor de securitate sociala in raport cu salariatii si cu membrii familiilor acestora care se deplaseaza in interiorul Comunitatii, publicata in MO nr. 355/2009;
-Decizia nr. 135/2009 pentru modificarea si completarea Deciziei nr. 112/2009, publicata in MO nr. 913/2009.

Daca dvs. cunoasteti cazuri in care pensia comunitara s-ar fi determinat prin reducerea stagiilor realizate in alte state, postati-le in forumul "pensionari" si le vom discuta. Poate s-a facut o eroare, poate nu. Nu se poate discuta la modul general, asa ca ramane sa discutam pe caz concret. Daca doriti, desigur.

Gabriela Pintea, Consilier juridic