Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Pot sa iau indemnizatie de maternitate fara a avea CAS ...
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Pot sa iau indemnizatie de maternitate fara a avea CAS ul platit?

Am un contract de prestari servicii si sunt platita la ora. Mi se retine doar impozitul care va fi platit la anul viitor in Franta. Pot intra in prenatal, cine imi plateste prenatalul daca eu sunt platita doar daca ma duc la munca?
Indemnizatia de crestere copil nu se calculeaza si in functie de cotizatia catre CAS si impozitul retinut pe venitul realizat? Pentru a beneficia de indemnizatie de crestere copil a ramas tot regula -12 luni lucrate anterior nasterii copilului?
1. Pentru prima intrebare luati legatura cu Casa Judeteana de Asigurari de Sanatate (CJAS).

2. - Plata indemnizatiei pentru concediu crestere copil (CCC) nu este conditionata de plata contributiilor si a impozitului pe venit ci numai de obtinerea de venituri impozabile in cele 12 luni premergatoare nasterii (inclusiv luna nasterii).
- Deocamdata nu s-a modificat legislatia privitoare la CCC.