Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Suspendare activitate PFA cand intru in pre natal/post ...
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Suspendare activitate PFA cand intru in pre natal/post natal?

Buna ziua,
Am fost in somaj,intre timp mi-am facut un PFA (am continuitate dupa somaj,perioada nu este intrerupta).
1.Ma intereseaza daca intru in prenatal/post natal suspend activitatea la PFA?
2.Mai pot avea venituri in aceasta perioada din PFA sau contracte civile?Pot emite facturi in perioada prenatalului/post nata?
3. Cum se calculeaza concediul prenatal,avand in vederer perioada somajului si apoi PFA-ul?
Multumesc!

Este un subiect foarte delicat. Pentru siguranta intrebati neaparat la casa de sanatate.

Ce ati intrebat dvs, depinde de starea de asigurat pentru concedii si indemnizatii, ca pfa. Acei 0.85%.

Daca nu sunteti asigurat pentur concedii si indemnizatii ca PFA, puteti sa fiti in concediu de lauzie si sa aveti activitate pe PFA, in acelasi timp.

Daca sunteti asigurat ca pfa pentru concedii si indemnizatii, atunci apare un conflict.
Indemnizatia de concedii se acorda tocmai pentru ca persoana respectiva nu-si mai poate desfasura activitatea (salariat, pfa, etc) si astfel i se acorda pentru a suplini veinturile pe care le-ar fi obtinut.
Indemnizatia se calculeaza raportat la veniturile obtinute ca pfa, deci logic, acordarea indemnizatiei se bazeaza pe premisa ca nu mai obtineti venituri ca pfa.

Deci raspunsurile la intrebari ar fi urmatoarele:

A. Suntati asigurat ca PFA pentru concedii si indemnizatii
1.DA
2.NU
3. Modul de calcul e mai complex insa pe scurt, indemnizatia bruta este 85% din media venituril veniturile brute din ultimele 6 luni, incluiv somajul si veniturile ca PFA.
Din aceste se scade contributia pentru CASS (calculata la salariu mediu de referinta, in jur de vreo 92 de lei), si rezulta indemnizatia neta.

B.NU sunteti asigurat ca PFA pentru concedii si indemnizatii
1.NU
2.DA.
3.Venitul ca PFA nu se ia in calcul.
Ma aflu in situatia nr 2, nu platesc asigurari pentru concedii si indemnizatii,in aceasta situatie,daca intru in pre/post natal, legea ma obliga sa stau cele 42 de zile dupa ce nasc in post natal?
Ma intereseaza daca,imediat dupa ce nasc poate sotul sa intre in Indemnizatie Crestere Copil.
Multumesc!
florenta_22 a scris:

Ma aflu in situatia nr 2, nu platesc asigurari pentru concedii si indemnizatii,in aceasta situatie,daca intru in pre/post natal, legea ma obliga sa stau cele 42 de zile dupa ce nasc in post natal?
Ma intereseaza daca,imediat dupa ce nasc poate sotul sa intre in Indemnizatie Crestere Copil.
Multumesc!

Trebuie sa stati post natal minim 42 de zile. Sotul nu poate sa intre in concediu de crestere in timp de dvs sunteti in concediu post natal.