avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 489 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Recuperări de creanţe, datorii, ... Credit banca
Discuție deschisă în Recuperări de creanţe, datorii, Probleme cu băncile

Credit banca

buna ! in 2009 am contractat un credit la o banca si de anul trecut din 2012 august m-am decalat cu platile pentru doua luni, adica am platit cu intarziere de 2 luni ratele, integrale....acum, cateva detalii:
- rata era in jur de 550 ron in descrestere, dar eu plateam 600 ron lunar ptr a mai recupera din deficit
- acum, in sept 2013, ar fi trebuit sa finalizez contractul de credit si ma preseaza banca sa-l inchei, astfel ca mai am vreo 1500 ron datorie, dar nu reusesc
intrebarea mea e urmatoarea:
m-as putea folosi de faptul ca tot acest timp am platit ca parte integranta din rata si un comision de risc? adica, rata in sine este compusa dintr-o suma calculata la care se adauga diferite comisioane si dobanzi si ...etc
acel comision de risc inclus in fiecare rata banuiesc ca este tocmai ptr asa ceva.
acum, daca intereseaza pe cineva matematic, am facut un credit de 20.000 ron din care am primit efectiv 19.500 ron (500 ron mi i-au luat instant la ridicarea sumei drept comision de acordare 2.5% din suma) si din martie 2009 pana in sept 2013 am platit regulat cca 600 ron lunar

Alte discuții în legătură

Comision administrare cont sabela sabela Buna ziua. In decembrie 2010, am luat de la Raiffeisen Bank un credit de nevoi personale cu dobanda fixa. Banca acorda Imprumutatului un credit in valoare ... (vezi toată discuția)
Care ar fi solutia pentru micsorarea unei rate fiind salariat pe perioada determinata? nicupiciu nicupiciu Buna ziua! As dori o solutie in cazul micsorarii unei rate la un credit Banca ....Sunt salariat pe perioada determinata , 3 luni...De la 1 ianuarie 2013 tot ... (vezi toată discuția)
Comision banci AlinRadoni AlinRadoni as dorii sa stiu in ce masura si ce pasi trebuie sa urmez in a anula comisionul din rata lunara de credit ipotecar luat in 2009, comision care este in valoare ... (vezi toată discuția)