Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Contabila care nu vrea sa predea documentele
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Contabila care nu vrea sa predea documentele

Buna dimineata,
Apelez la jutorul dvs si sper sa ma ajutati.
Sotul meu este administratorul unei frime de transport,iar acum cca 3 luni a decis sa schimbe contabila.
problema este ca fosta contabila nu vrea sub nicio forma sa ne predea nici arhiva pesonala a firmei si nici baza noastra de date. am inteles ca nu este obligata sa ne dea baza de date,dar nici macar acele fise de cont nu vrea.
mi se pare strigator la cer sa trecem peste asa ceva,mai ales ca din punct de vedere financiar sotul meu s-a achitat la zi.
spuneti-mi va rog ce as putea face in acest sens?
Multumesc anticipat!
niorga, utilizator
Buna ziua.
Aveti incheiat un contract cu d-na contabila?
Care sunt prevederile contractuale?
D-na contabila trebuie sa va predea evidenta contabila adusa la zi.
Evidenta contabila, adica: balante, jurnale, fise de cont etc..
Nu este obligata sa va predea baza de date.
din pacate pentru noi,la ora nu mai esista niciun contract intre firma si ea. la mica intelegere l-am anulat pentru ca dansa percepea o taxa mai mare pentru a prelungii valabilitatea acestuia.
nu o putem soma intr-un fel,sau eventual o plangere la politie??
Multumesc!
Daca programul IT de contabilitate este achizitionat de contabila, atunci acesta ii apartine si este obligata sa va predea documentele, situatiile financiare intocmite pentru firma.
Deficienta consta in faptul ca nu ati fost interesati sa va formati propria baza de date si sa arhivati pe suport informational la anumite perioade de timp informatiile relevante pentru firma.
Daca doamna contabil este membru CECCAR puteti face o reclamatie la comisia de disciplina a filialei din zona dumneavoastra.
sincer,nici nu ne asteptam la o asemnea atitudine din partea dansei.
din pacate a trebuit sa trecem prin asa ceva, pentru a stii pe viitor cum va trebui sa procedam.
multumesc pentru raspuns!