Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Divort, partaj cu drept de creanta
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Divort, partaj cu drept de creanta

Buna seara.Ma aflu intr o situatie delica si apelez la ajutorul dvs inainte de a face alt pas.
In urma cu 7 ani sotul a parasit domiciliul conjugal si s a mutat cu o alta femeie.Din casatoria noastra a rezultat un copil care astazi are varsta de 7 ani.De cand a plecat si pana astazi nu am primit de la el nici un ban.Eu impreuna cu copilul am ramas in locuinta soacrei mele ,impreuna cu ea,iar in urma cu 3 ani a decedat.Mostenitorii legali sunt sotul si sora acestuia.Precizez ca nu au dezbatut succesiunea.
Tot timpul atat sotul cat si sora acestuia au afirmat ca apartamentul il vor lasa copilului dar nu s a concretizat nimic pana acum.
Eu am facut investitii in casa,am crescut,ingrijit si educat copilul de una singura fara ajutorul lui.
nu am introdus divortul deoarece nu am unde sa plec cu copilul si nici situatia financiara nu este prea buna.
intrebarea mea este cum sa procedez ca sa obtin ceva din ceea ce mi se cuvine,sau sa obtin un act prin care apartamentul sa i revina copilului.
ce drepturi am ?
ce pot face sa recuperez ceva bani din urma chiar daca nu am fost divorta ti,tinand cont ca acum el s a hotarat sa divortam.
cu speranta ca am expus destule elemente astept un raspuns.
VA MULTUMESC ANTICIPAT
Pacat ca nu ati convins-o pe soacra sa faca ceva cu casa cat traia, acum e mai greu sa convingeti si pe sot si pe cumnata sa ii dea copilului dvs casa.
Bani din urma pt copil nu puteti cere.
Daca aveti dovada ca ati investiti in acea casa, puteti avea pretentii de la mostenitori.
Incercati sa negociati cu sotul, porniti de la ideea ca nu sunteti pe pozitia de a va impune.
In afara de sot, o mai aveti si pe cumnata de convins, ea ce zice ?

gi-jane2, moderator
ATAT CUMNATA CAT SI SOTUL VERBAL SUNT DE ACORD.mA INTERESEAZA SI LEGAL CE POT OBTINE PENTRU CA OAMENII SUNT OAMENI SI POT UITA CE SPUN
Legal, nimic. In afara poate de ce ati investit, in anumite conditii.
:offtopic:
Va rog, nu scrieti cu majuscule pe forum, contravine regulamentului de postare, multumesc.
ma scuzati nu am staiut
Daca ziceti ca vor sa ii revina ap copilului dvs, sa dezbata succesiunea dupa mama lor si apoi sa doneze copilului casa.