Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Scoatere teren vandut de la Circa Financiara prin ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Scoatere teren vandut de la Circa Financiara prin corespondenta?

Am rugamintea pentru un sfat privitor la scoaterea din evidenta de la circa financiara a unui teren intravilan vindut ( de mama) . Terenul a fost in alta localitate destul de departe de orasul unde locuieste mama. A avut un delegat care a reprezentat-o la vinzare ,dar care nu mai este dispus sa faca drumul acesta lung inca o data. Deci intrebarea este poate trimite actele ( care nu stim exact care sint) prin posta cu o cerere la Circa financiara de scoatere din evidenta ca proprietate? Credem ca si cumparatorul se va duce sa isi inscrie terenul dar nu cred ca se face automat scoaterea mamei de la impozit. Multumesc anticipat!
Cumparatorul este obligat ca in termen de 30 de zile de la data dobandirii sa faca inscrierea la impozite si taxe locale. Dv. puteti doar sa solicitati celui care a cumparat sa deschida rol fiscal pe numele sa.
Puteti atentiona primaria respectiva, in speta impozite si taxe locale cu o adresa din partea dvs. prin care sa atentionati ca ati vandut acest teren cf. contractului de vanzare autentificat de notar din data cumparator fiind x si dati adresa lui.