avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 147 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Restituire taxa auto
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Restituire taxa auto

Buna ziua,
in luna iulie ni se restituie taxa auto platita mai demult. In cont primim 8000 lei, dar pe decizia de restituire apar defalcat toate sumele: de restituit 9000 lei, compensare 1000 lei impozit pe profit neachitat. Pe ce conturi sa inregistrez?
Restituirea taxe se inregistreaza pe contul 7588? atunci trebuie sa platim impozit pe micro 3% din valoare.
Cel mai recent răspuns: Ioan Petru Butariu , Contabil 14:09, 16 Octombrie 2013
Ordin 3055 / 2013:

8.1. REGULI GENERALE DE EVALUARE
.....
51 - (1) Costul de achiziţie al bunurilor cuprinde preţul de cumpărare, taxele de import şi alte taxe (cu excepţia acelora pe care persoana juridică le poate recupera de la autorităţile fiscale), cheltuielile de transport, manipulare şi alte cheltuieli care pot fi atribuibile direct achiziţiei bunurilor respective.
În costul de achiziţie se includ, de asemenea, comisioanele, taxele notariale, cheltuielile cu obţinerea de autorizaţii şi alte cheltuieli nerecuperabile, atribuibile direct bunurilor respective.
....
105 - (1) O imobilizare corporală recunoscută ca activ trebuie evaluată iniţial la costul său determinat potrivit regulilor de evaluare din prezentele reglementări, în funcţie de modalitatea de intrare în entitate.


Deci potrivit acestui ordin trebuia ca taxa auto sa fie inclusa in valoarea autoturismului prin nota:

2133 = 446.

Si acum ati fi inregistrat

2133 = 446 storno
6813 = 2813 storno amortizare aferenta taxei

Dar daca totusi ati inregistrat-o pe cheltuieli, atunci acum o inregistrati pe venituri:

Ordin 3055/2009:


Contul 758 "Alte venituri din exploatare"
Cu ajutorul acestui cont se ţine evidenţa veniturilor realizate din alte surse decât cele nominalizate în conturile distincte de venituri ale activităţii de exploatare.
În creditul contului 758 "Alte venituri din exploatare" se înregistrează:

- sume prescrise, scutite sau anulate, potrivit legii, reprezentând datorii privind asigurările sociale, ajutorul de şomaj, impozitul pe profit/venit, taxa pe valoarea adăugată, alte impozite, taxe şi vărsăminte asimilate, fonduri speciale, dividende de plătit şi alte datorii cu bugetul statului (431, 437, 441, 4423, 446, 447, 448, 444, 438).



Suma primita:

5121 = 446 8000 lei
2133 = 446 -9000 lei sau 446 = 7588 9000 lei
4411 = 446 1000 lei
Ultima modificare: Miercuri, 16 Octombrie 2013
Ioan Petru Butariu, Contabil

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Monografie restituire taxa auto sanducatanas sanducatanas Sunt SRL,am cumparat in ultimii ani mai multe mijloace de transport pentru care am platit taxa de prima inmatriculare.Am actionat in instant,am castigat,am ... (vezi toată discuția)
Achizitie constructii + teren andreeadumitrascu24 andreeadumitrascu24 Imi puteti da si mie va rog frumos o parere in legatura cu valoarea imobilului ce se va inregistra in contabilitate...Ideea este urmatoarea: am achizitionat de ... (vezi toată discuția)
Contract de vanzare cumparare szotyori szotyori Pentru a inregistra in contabilitate un calculator de exemplu pe care l-am adus de acasa cand am infintat firma, ce trebuie sa fac? (vezi toată discuția)