Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Monografie restituire taxa auto
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Monografie restituire taxa auto

Sunt SRL,am cumparat in ultimii ani mai multe mijloace de transport pentru care am platit taxa de prima inmatriculare.Am actionat in instant,am castigat,am primit
bani de la finante.Cum inregistrez operatiunea in contabilitate?MuLTUMESC.
Eu as inregistra:

1. Daca ati inregistrat direct pe costuri:

446 = 7588, 5121 = 446

potrivit ordin 3055/2009:

Contul 758 "Alte venituri din exploatare"
Cu ajutorul acestui cont se ţine evidenţa veniturilor realizate din alte surse decât cele nominalizate în conturile distincte de venituri ale activităţii de exploatare.
....
- sume prescrise, scutite sau anulate, potrivit legii, reprezentând datorii privind asigurările sociale, ajutorul de şomaj, impozitul pe profit/venit, taxa pe valoarea adăugată, alte impozite, taxe şi vărsăminte asimilate, fonduri speciale, dividende de plătit şi alte datorii cu bugetul statului (431, 437, 441, 4423, 446, 447, 448, 444, 438).

2. Sau 2133 = 446 storno, cu valoarea restituita, daca ati majorat valoarea mijlocului de transport.
Ioan Petru Butariu, Contabil