avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 796 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Monografie restituire taxa auto
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Monografie restituire taxa auto

Sunt SRL,am cumparat in ultimii ani mai multe mijloace de transport pentru care am platit taxa de prima inmatriculare.Am actionat in instant,am castigat,am primit
bani de la finante.Cum inregistrez operatiunea in contabilitate?MuLTUMESC.
Cel mai recent răspuns: Ioan Petru Butariu , Contabil 18:14, 26 Iunie 2013
Eu as inregistra:

1. Daca ati inregistrat direct pe costuri:

446 = 7588, 5121 = 446

potrivit ordin 3055/2009:

Contul 758 "Alte venituri din exploatare"
Cu ajutorul acestui cont se ţine evidenţa veniturilor realizate din alte surse decât cele nominalizate în conturile distincte de venituri ale activităţii de exploatare.
....
- sume prescrise, scutite sau anulate, potrivit legii, reprezentând datorii privind asigurările sociale, ajutorul de şomaj, impozitul pe profit/venit, taxa pe valoarea adăugată, alte impozite, taxe şi vărsăminte asimilate, fonduri speciale, dividende de plătit şi alte datorii cu bugetul statului (431, 437, 441, 4423, 446, 447, 448, 444, 438).


2. Sau 2133 = 446 storno, cu valoarea restituita, daca ati majorat valoarea mijlocului de transport.
Ultima modificare: Miercuri, 26 Iunie 2013
Ioan Petru Butariu, Contabil

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Restituire taxa auto Andreea Suciu-expert contabil Andreea Suciu-expert contabil Buna ziua, in luna iulie ni se restituie taxa auto platita mai demult. In cont primim 8000 lei, dar pe decizia de restituire apar defalcat toate sumele: de ... (vezi toată discuția)
Probleme contabile elena-ramona elena-ramona va rog sa ma ajutati cu urmatoarea problema: cum pot inchide contul 419 unde apar sume primite de la persoane fizice catre care firma a facturat marfa dar a ... (vezi toată discuția)
Cont 473 nefertiti_g nefertiti_g Buna ziua, soldul debitor al contului 473 se trece in bilant la creante sau la datorii? multumesc, (vezi toată discuția)