Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... vinzare prin intermediul unei "tombole"
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

vinzare prin intermediul unei "tombole"

Buna ziua!
Va rog sa-mi spuneti daca exista posibilitatea de a vinde un bun prin intermediul unei tombole.Pentru a ma face mai bine inteles am sa va dau un exemplu:am un autoturism cu o valoare de piata de 30.000 lei, dar nimeni nu vrea sa-l cumpere.Atunci eu vind "bilete de tombola" cu o valoare de 300 lei si organizez o tombola al carei cistig va fi autoturismul respectiv.Cistigatorul va fi desemnat prin tragere la sorti(normal).Exista cadru legal pentru ca eu ca persoana fizica sa fac asa ceva?
Va multumesc anticipat.
In legislatia romana organizarea unei tombole poate fi facuta numai de o persoana juridica.In general,tombolele sunt organizate de societile comerciale care au ca obiect de activitate organizarea jocurilor de noroc.Se pare,ca nu exista nicio reglementare care sa permita unei persoane fizice sa organizeze o tombola.:rtfm: