Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Streasina peste gardul meu
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Streasina peste gardul meu

Daca apa de ploaie si zapada topita cad la mine in curte vecinul poate fi amendat? In baza carei legi? Multumesc!
Nu numai ca poate fi amendat, dar el are chiar obligatia de a muta stresinile astfel incat picatura de ploaie sa se scurga pe terenul lui si nu la dvs.

Prevederile sunt cuprinse in codul civil.
In codul civil se prevede:
Sectiunea IV
Despre picatura stresinilor
Art. 615
Tot proprietarul este dator a-si face streasina casei sale astfel incit apele din ploi sa se scurga pe terenul sau, sau pe ulite, iar nu pe locul vecinului sau.
Deci proprietarul cu streasina , are obligatia de a confectiona jghea de colectarea apei de ploaie care prin burlan se dirijeaza pe proprietatea lui, sau in strada.
D-ra avocat am solicitat Politia la fata locului sa vada situatia, nu s-a luat nici o masura, ba din contra a chemat si el Politia pt ca am facut poze cu jgeabul la mine in curte a venit Politia a vazut ca apa vine la mine si nu l- a amendat. Ce sa fac m-ai departe? Multumesc!
Aveti temei legal pentru deschiderea unei actiuni in instanta impotriva vecinului.

Dupa obtinerea acelei hotarari judecatoresti, puteti apela la politie si atunci, politia va fi obligata sa actioneze impotriva acestuia.

La acest moment politia nu are ce sa-i faca, deoarece nu a facut nicio infractiune vecinul dvs.

Luati legatura cu un avocat, macar pentru pregatirea actelor si a etapelor premergatoare introducerii actiunii in instanta.
Multumesc!