Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Constructie la 1 metru de hotar
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Constructie la 1 metru de hotar

Noi am construit o Casa de Vacanta in Romania , , aceasta sa construit la o distanta de 1m. dela granita cu Vecinul, iar Vecinul se plige ca , nu mai are soare , si ca Zapada aluneca in Curtea lui . Mentionezi ca acopersiul este construit din Tabla cu doua rinduri de Parazapezi .La constructie sa respectat normele legale de Constructie cerute si Autorizatie de constructie , aprobata de catre Consliul Comunal., Intrebarea mea este , Poate Vecinul sa ma traga la raspundere pentru ca Zapada totusi ajunge prin faptul ca aluneca si peste Parazapezi in Cutrea Vecinului ?, Multumesc pentru raspunsuri .
DA, poate.

Chiar daca constructia respecta Proiectul de executie si Autorizatia de construire, proprietarul ei este raspunzator pentru efectele pe care imobilul sau il are asupra vecinilor.
Vezi:
NCC
CAPITOLUL III - Limitele juridice ale dreptului de proprietate privată
SECŢIUNEA 1 = Limite legale
Art. 611 - Picătura streşinii
Proprietarul este obligat să îşi facă streaşină casei sale astfel încât apele provenind de la ploi să nu se scurgă pe fondul proprietarului vecin.