avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1387 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Cum fac o contestatie ca am fost prins intr-o ...
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Cum fac o contestatie ca am fost prins intr-o localitate cu 103 km/h ?

Cum fac o contestatie ca am fost prins intro localitate cu 103 km/h ?
Am fost prins in alta localitate cu viteza da 103 km/h si vreau sa contest aceasta viteza . Am fost luat de un radar neinscriptianal si in urmatoarea comuna am fost oprit si mi sa retinut permisul de conducere si mia fost data o dovada inlocuitoare.
Am vazut pe proces verbal ca contestatie trebuie sa o fac la Buzau si eu sunt din Suceava.
Unde gasesc un model de contestatie si ce trebuie sa scriu in contestatie.
multumesc

Ultima modificare: Duminică, 13 Octombrie 2013
OVYBUB, utilizator
Cel mai recent răspuns: Dragos_T , utilizator 15:05, 14 Octombrie 2013
Procesul verbal se contesta evidentiind viciile de forma si fond ale acestuia.

E clar ca instanta competenta va fi cea din Buzau, deci va trebui sa depuneti contestatia acolo.

Fiind din Suceava, va trebui sa angajati un avocat din judetul Buzau sau judete limitrofe pentru a va reprezenta in instanta.

Nu este indicat sa solicitati judecarea in lipsa, deoarece trebuie administrate probe si e bine sa fiti prezent (dvs. sau avocatul) pentru a sustine oportunitatea probelor ce le veti solicita.
asta si doresc judecata in lipsa. si unde gasesc un model pt a contesta procesul verbal
multumesc


[Mesaj editat - Vă rog să nu mai scrieţi exclusiv cu majuscule, nu este regulamentar]
Ultima modificare: Vineri, 1 Noiembrie 2013
Gabriela Pintea, Consilier juridic
Si pe baza asta faceti contestatia? Ca masina cu radar era neinscriptionata? :)
Nici nu este obligatoriu acest lucru. E doar folclor din popor. Sanse de castig zero, timp si bani pierduti.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Reținere permis radar neinscriptionat Bebe199 Bebe199 Azi dimineață in raza unei comune conduceam auto categ b, aflându-ma in spatele unui logan care circula cu o viteză regulamentara m-am înscris în ... (vezi toată discuția)
Urmarire de masina neinscriptionata. depasire linie discontinua, moment in care s-a depasit viteza legala cu 50km/h Coco01 Coco01 Buna seara! Am depasit pe linie discontinua, in localitate, iar in momentul depasirii viteza mi-a urcat la aprox 100km/h. Masina de politie, care era ... (vezi toată discuția)
Contestație pv, radar în localitate, eu în afara acesteia ionut_au ionut_au Bună ziua, Am fost surprins înainte de intrarea într-o localitate din județul Mureș, de către un aparat radar care se deplasa spre ... (vezi toată discuția)