Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Salarii Inregistrare masa angajati
Discuție deschisă în Fiscalitate - Salarii

Inregistrare masa angajati

in loc de tichete societatea ofera pachet in fiecare zi angajatilor sub forma de preparate din carne cumparate de la un abator .unde le trec la cheltuieli sociale ded 2% din fond salarii ?sau le trec ca si bonuri de masa si le impozitez ?
Buna ziua,

Potrivit punctului 70 din normele de aplicare ale art.55, alineatul 3, litera b din CF, 70. la stabilirea venitului impozabil se au in vedere si avantajele primite de persoana fizica, cum ar fi:
b) acordarea de produse alimentare, îmbrăcăminte, cherestea, lemne de foc, cărbuni, energie electrică, termică şi altele;

Inteleg din acest pasaj, ca acordarea preparatelor din carne salariatilor, constituie avantaje de natura salariala si se impoziteaza ca atare.

Cititi pentru edificare si acest articol:
[ link extern ]

Numai bine