Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Somaj
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Somaj

Buna ziua.
O persoana cu o vechime totala de 3 ani lucrati fara intrerupere in aceeasi unitate,are CIM incetetat in 19.08.2013 cu art 55,lit b, poate beneficia de indemnizatie de somaj daca se angajeaza in luna octombrie,lucreaza o luna ,sau doua si dupa aceea i se inceteaza CIM in baza art 65,alin1?
Poate primi indemniz.de somaj chiar daca a avut intrerupere din 19.08.2013 si pina cind se va angaja (presupunem 25.10.2013).
Multumim anticipat pt raspunsul Dv.
1. - Pentru a beneficia de indemnizatie de somaj trebuie sa-i inceteze contractul individual de munca (CIM) din motive neimputabile salariatului.
- Se are in vedere ultimul CIM.
- Incetarea CIM cu art.65(1) din Codul muncii este neimputabila salariatului.

2. - Pentru a beneficia de indemnizatie de somaj trebuie ca in cele 24 de luni premergatoare inregistrarii la Agentia de Somaj sa aiba 12 luni de stagiu de cotizare la somaj.
- Cele 12 luni nu trebuie sa fie neaparat consecutive si nici neaparat la acelasi angajator.
Deci ar putea beneficia de somaj,daca ar face angajarea,ar munci,1-2 luni si sa inceteze cim cu art 65(1).
Sper sa fi inteles corect deoarece de la ag.somaj nu a primit un raspus clar.
Multumim pt raspunsul dv.
Art. 5 din Normele de aplicare a Legii nr.76/2002 prevede:
Prin motive neimputabile, în sensul art. 17 alin. (1) din lege, se intelege:
a) incetarea raportului de munca în temeiul art. 56 lit. b), d), e), g) şi i), art. 61 lit. c) şi d), art. 65 alin. (1), art. 95 alin. (4) din Legea nr. 53/2003 - Codul muncii, cu modificarile şi completarile ulterioare;
b) incetarea raportului de munca la initiativa angajatorului, prin notificare scrisa, în temeiul art. 31 alin. (3) din Legea nr. 53/2003 - Codul muncii, cu modificarile şi completarile ulterioare;
......

Prin urmare, acestea sunt articolele care va dau posibilitatea sa beneficiati de somaj,

In speta, incetarea c.i.m. in baza art.65 C.mun. va da posibilitatea sa beneficiati de somaj .