Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Pensionare
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Pensionare

Cind se poate pensiona o pers de sex feminin nascuta in 09.11.1958,care a inceput sa lucreze 01.02.1979 si care este in pensie de invaliditate gr.III din 01.03.2010-si in prezent,care munceste 4ore /zi. ca si titular PFA.
Sint cosiderate ca si vechime in munca cele 4 ore zi lucrate.
Va multumim anticipat pt raspunsul Dv
1. Pentru o femeie nascuta in noiembrie 1958 varsta standard de pensionare ested e 61 de ani si 3 luni9, stagiul complet de cotizare este de 31 de ani si 3 luni iar styagiul minim de cotizare este de 15 ani.

2. Puteti solicita:
- pensie pentru limita de varsta, la 61 de ani si 3 luni, in februarie 2020;
- pensie anticipata partiala, la 56 de ani si 3 luni, in februarie 2015.

3. Perioada cat lucrati cu program redus (4 ore pe zi) este stagiu normal de cotizare la pensie, daca platiti contributia la pensie in calitate de PFA.