Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Salarii Spor de stabilitate in invatamant
Discuție deschisă în Fiscalitate - Salarii

Spor de stabilitate in invatamant

Buna ziua,sunt educatoare si lucrez in invatamant de 34 de ani timp in care am avut aproximativ 3 luni de concediu fara plata. De 7 ani m-am mutat intai prin detasare apoi prin transfer pentru schimbare de domiciliu,de la oras la tara,si nu am mai primit sporul de stabilitate.Vreau sa stiu daca acest spor se acorda pentru 10 ani in ultima unitate de invatamant sau pentru stabilitatea in invatamant,indiferent de unitatea in care ai lucrat ?Deci eu acum ar trebui sau nu sa beneficiez de acest spor ?
Multumesc.Daca da ,conform carei legi ?
Conform Legii nr. 63/2011, anexa 5, cap. II lit. E.
1. sporul de stabilitate se acordă pentru o vechime efectivă neîntreruptă în învăţământ de peste 10 ani personalului didactic auxiliar care îşi desfăşoară activitatea în învăţământ;

2. sporul de stabilitate se acordă personalului didactic auxiliar, indiferent de perioada când a fost acumulată vechimea efectivă realizată în mod neîntrerupt a celor 10 ani în învăţământ;

3. perioadele în care personalul didactic auxiliar s-a aflat în concediu fără plată acordat în conformitate cu prevederile legale în vigoare sau în concediul pentru creşterea copilului în vârstă de până la 2 ani, respectiv 3 ani, precum şi perioada în care personalul didactic auxiliar a efectuat stagiul militar, după care s-a reîntors la post nu întrerup vechimea în învăţământ. Aceste perioade nu constituie vechime efectivă în învăţământ pentru acordarea sporului de stabilitate;

4. sporul de stabilitate se calculează prin aplicarea procentului de 15% la salariul de bază calculat ca sumă între lit. A, B, C, D şi devine bază de calcul pentru celelalte sporuri şi drepturi salariale”. Prin urmare, trebuie să beneficiați de sporul de stabilitate. Vechimea neîntreruptă trebuie să fie în învățământ, nu pe post.
Bună ziua,

aș avea o întrebare pe aceeași temă. Sunt lector universitar și sunt angajată în învățământul superior din februarie 2002. În toată această perioadă am plecat o singură dată, un semestru, în 2008, cu o bursă de cercetare pentru doctorat. Se consideră că nu am stabilitate?

Vă mulțumesc anticipat!

freeelis a scris:

Conform Legii nr. 63/2011, anexa 5, cap. II lit. E.
1. sporul de stabilitate se acordă pentru o vechime efectivă neîntreruptă în învăţământ de peste 10 ani personalului didactic auxiliar care îşi desfăşoară activitatea în învăţământ;

2. sporul de stabilitate se acordă personalului didactic auxiliar, indiferent de perioada când a fost acumulată vechimea efectivă realizată în mod neîntrerupt a celor 10 ani în învăţământ;

3. perioadele în care personalul didactic auxiliar s-a aflat în concediu fără plată acordat în conformitate cu prevederile legale în vigoare sau în concediul pentru creşterea copilului în vârstă de până la 2 ani, respectiv 3 ani, precum şi perioada în care personalul didactic auxiliar a efectuat stagiul militar, după care s-a reîntors la post nu întrerup vechimea în învăţământ. Aceste perioade nu constituie vechime efectivă în învăţământ pentru acordarea sporului de stabilitate;

4. sporul de stabilitate se calculează prin aplicarea procentului de 15% la salariul de bază calculat ca sumă între lit. A, B, C, D şi devine bază de calcul pentru celelalte sporuri şi drepturi salariale”. Prin urmare, trebuie să beneficiați de sporul de stabilitate. Vechimea neîntreruptă trebuie să fie în învățământ, nu pe post.

daca o invatatoare are o vechime in invatamant de 14 ani cu intreruperi doar pana in 2008 cand a fost necalificata si contractul de munca era pe perioada determinata- doar din septembrie si pana in iunie .alte intreruperi nu are. se acorda spor de stabilitate ?
Sporul de stabilitate se acordă pentru o vechime efectivă neîntreruptă în învăţământ de peste 10 ani personalului didactic auxiliar care îşi desfăşoară activitatea în învăţământ.