avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 520 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Contract vanzare-cumparare auto - conditii de ...
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Contract vanzare-cumparare auto - conditii de valabilitate

Buna seara as dori si eu sa stiu daca un contract de vanzare cumparare auto scris de mana este valabil ?
Cel mai recent răspuns: Vlad-P , utilizator 14:28, 11 Februarie 2014
Este valabil, contractul astfel incheiat este un inscris sub semnatura privata si da nastere transferului dreptului de proprietate.
Multa lume vorbeste despre faptul ca acest contract, de vanzare-cumparare auto este valabil 30 de zile daca nu se inmatriculeaza masina. Cum se interpreteaza? Dupa 30 de zile nu mai sunt proprietar daca nu inmatriculez masina?

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Masina sh Coltoi Coltoi As dori sa cumpar o masina second hand inmatriculata in Romania. Ce documente imi sunt necesare? Multumesc! (vezi toată discuția)
Vanzari auto pastorcici_raimondo pastorcici_raimondo ce pasi trebuie parcursi pt vanzarea unui automobil proprietate catre o alta persoana? (vezi toată discuția)
Masina neinscrisa la timp, consecinte cirnu cirnu Bună ziua ce se întâmplă dacă a cumpărat mașină de la proprietar acum 2 luni s nu am inscriso în termen de 30 de zile? Multumesc. (vezi toată discuția)