Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... CIC
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

CIC

1.Am un salariat.I-a nascut sotia care nu este salariata.Poate sa primeasca indemnizatie pentru cresterea si ingrijirea copilului adica sa intre in concediu paternal? Cpilul este pe numele lui. Multumesc mult.
1. Tatal copilului poate beneficia de indemnizatie pentru concediu crestere copil (CCC) daca in cele 12 luni premergatoare nasterii copilului (inclusiv luna nasterii) a avut venituri din slarii.

2. Deoarece mama copilului nu poate beneficia de conecdiu de maternitate (126 de zile = sarcina si lauzie) tatal copilului poate beneficia de CCC incepand cu data nasterii copilului.
Multumesc.De la data nasterii copilului sau dupa 42 zile ?
1. Repet: Daca mama copilului nu poate beneficia de concediu de maternitate (126 de zile = sarcina si lauzie) deoarece nu indeplineste conditiile legale tatal copilului poate beneficia de CCC incepand cu data nasterii copilului.

2. Conditia pentru ca mama sa beneficieze de concediu de maternitate este de a fi avut contract individual de munca cel putin o luna inainte de luna in care solicita concediu de maternitate.

Valeriu TUDOR, Consultant resurse umane