Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Coruperea de minori se pedepseste sau nu?
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Coruperea de minori se pedepseste sau nu?

Exemple:
1. Barbat in varsta de 25 de ani gospodareste (fara casatorie) cu o fata de 15 ani – ii cumpara haine, dulciuri s.a., dar fata (din familie saraca) nu mai merge la scoala (nici nu vrea) pt ca e ocupata in gospodarie si trebuie sa aiba grija de iubit. Parintii fetei au reclamat faptul la politie si... barbatul continua sa faca sex cu minora – nu s-a constatat a fi "corupere de minori”.
Femeie in varsta de 23 de ani gospodareste cu un adolescent in varsta de 16 ani... Parintii lui nu au nimic de comentat... Ea ii cumpara cele necesare pt scoala (pt ca merge zilnic la scoala si are note bune), ii cumpara haine... il intretine.
2. Barbat in varsta de 30 de ani, face sex azi cu o pustoaica in varsta de 14 ani, maine cu una de 16, poimaine cu una de 15 s.a.m.d. Toate fetele sunt din familii sarace si tipul le cumpara haine, le da bani si parintilor... Deoarece, la un moment dat, a refuzat sa mareasca "sponsorizarea” pt parinti a fost reclamat si acuzat pt... corupere de minori.

Rationez absurd spre deloc daca nu inteleg care este diferenta intre primul exemplu si al doilea?
Nu in ambele cazuri sunt constatate relatii sexuale (consensuale) intre adulti si minori? Practic, cati ani trebuie sa aiba un minor pt ca adultii care fac sex cu ei sa fie acuzati ca ii corup sexual?
Legiuitorul astfel cum este modificat ,prin modificarile aduse este destul de clar.
Fata daca are peste 14 ani , daca este vorba despre un act sexual consfintit de buna voie , daca la inceputul relatiilor dintre cei doi nu a fost vorba despre o promisune de casatorie , daca nu s-a savarsit (nu a avut loc) in prezenta unor alti minori , nu poate fi vorba despre o fapta penala.
Sunt pareri pro si contra fata de aceste prevederi , multe dintre acestea din ratiuni morale bine intemeiate sau din ratiuni biologice si psiho-somatice .
Daca fata ii face treburile gospodaresti mult mai batranului ei concubin , cum a aratat distinsa "trope_doi" si daca treaba este facuta de buna voie , iar nu vorbim despre vreo fapta penala .
In acest caz , putem fi de acord si cu cele aratate de dl.avocat Lascoschi , in sensul ca nevoile materiale sunt cele care imping fetele minore , de cele mai multe ori cu complicitatea vinovata a printilor , la astfel de gesturi.
Tot in aceste cazuri exista si un alt "tipic":
Barbatul major , uneori in varsta sau mult mai in varsta , trecut prin toate "avatarurile" vietii , profita de naivitatea si lipsa de experienta a tinerei fete numai pentru a mai avea ceva "in panoplie"
In aceste momente , rusinea minorelor abuzate , rusinea si vechile prejudecati ale unor familii simple , uneori si recompense materiale , multe modice , duc la "ascunderea sub pres" a adevaratelor fapte.
Mai exista ca si cauza lipsa de bani ale unor familii , care nu au posibilitatea materiala pentru acordarea unei asistente juridice calificate , necesare in faza de urmarire penala sau in cea sustinerii unor procese(cercetare judecatoreasca).
Aici "castiga" , cel cu ban si cel "smecher" , ca sa folosim o "terminologie" argotica.
Eu cred ca legea penala ar trebui modificata , macar prin marirea vastei persoanei de sex feminin implicata in astfel de relatii sau prin obligativitatea ca aceasta sa fie majora.
deci r.gabi,sa inteleg,ca prietenul meu nu ar putea avea probleme penale,daca tot ce s`a intamplat a fost de buna voie,nu m`a obligat nimic,nu?
o zi buna!
trope_doi a scris:

Exemple:
1. Barbat in varsta de 25 de ani gospodareste (fara casatorie) cu o fata de 15 ani – ii cumpara haine, dulciuri s.a., dar fata (din familie saraca) nu mai merge la scoala (nici nu vrea) pt ca e ocupata in gospodarie si trebuie sa aiba grija de iubit. Parintii fetei au reclamat faptul la politie si... barbatul continua sa faca sex cu minora – nu s-a constatat a fi "corupere de minori”.
Femeie in varsta de 23 de ani gospodareste cu un adolescent in varsta de 16 ani... Parintii lui nu au nimic de comentat... Ea ii cumpara cele necesare pt scoala (pt ca merge zilnic la scoala si are note bune), ii cumpara haine... il intretine.
2. Barbat in varsta de 30 de ani, face sex azi cu o pustoaica in varsta de 14 ani, maine cu una de 16, poimaine cu una de 15 s.a.m.d. Toate fetele sunt din familii sarace si tipul le cumpara haine, le da bani si parintilor... Deoarece, la un moment dat, a refuzat sa mareasca "sponsorizarea” pt parinti a fost reclamat si acuzat pt... corupere de minori.

Rationez absurd spre deloc daca nu inteleg care este diferenta intre primul exemplu si al doilea?
Nu in ambele cazuri sunt constatate relatii sexuale (consensuale) intre adulti si minori? Practic, cati ani trebuie sa aiba un minor pt ca adultii care fac sex cu ei sa fie acuzati ca ii corup sexual?

In ambele cazuri zic eu, daca barbatul face sex cu minora si s-a dovedit, fapta intra la act sexual cu un minor, art 198 alineat 3-Daca actul sexual, de orice natura, cu o persoana de sex diferit sau de acelasi sex, care nu a împlinit vârsta de 18 ani, a fost determinat de oferirea sau darea de bani ori alte foloase de catre fãptuitor, direct sau indirect, victimei, pedeapsa este închisoarea de la 3 la 12 ani si interzicerea unor drepturi.,deci fapta penala exista..chiar daca e sau nu acuzare de "corupere de minori"..daca nu e pedepsit pentru "corupere de minori" ..trebuie pedepsit pentru acel alineat.

Faptul ca fata nu mai merge la scoala pentru ca gospodareste si trebuie sa aiba grija de un handralau de 25 de ani care probabil nu e in stare sa-si faca de lucru cu femei apropiate varstei lui, nu stiu cat de adevarata ar fi varianta, in multe cazuri minora e obligata sau chiar sechestrata, culmea ajunge sa se complaca cu situatia,nu cred ca ea chiar a ales sa renunte la scoala pentru a avea grija de handralau..sau cine stie, multe sunt caile domnului.

buna ziua!
am si eu o nelamurire.Eu si prietenul meu suntem impreuna de cateva luni,eu am 15 ani jumate iar el este mai mare ca mine,am inceput sa avem relatii sexuale de vreo 2-3 luni,el nu ma obligat,nu mi`a oferit cadouri sau asa,nu,eu am vrut de buna voie.parintii mei banuiesc ca am o relatie cu el,daca ei se decid sa mearga la politie,ce poate pati prietenul meu?mai ales daca eu as declara ca am fost de acord cu tot ce s`a intamplat ??va rog sa imi raspundeti.
o zi buna!

Daca prietenul tau e major, iar parintii depun o plangere pentru act sexual cu un minor, poate sa fie tras la raspundere penala indiferent ca a fost act sexual consimtit.
Cel mai important este ca nu conteaza daca cei implicati au consimtit, nu conteaza daca au spus "DA" fara sa-i fi obligat cineva. Chiar daca a fost de buna voie, tot se aplica legea.
Pentru a pasi in viata sexuala, este nevoie de maturitate fizica, psihica si emotionala si, fiindca nu oricine poate sa dea dovada de asa ceva la o varsta frageda, exista legi care au grija ca, macar pana la o anumita varsta, - numita si "varsta de consimtamant"(nu cred ca varsta de 15 ani e considerata inca "varsta de consimtamant") - tanarul sa aiba timpul necesar dezvoltarii fizice, psihice, emotionale si acumularii de informatie
Daca totusi exitsa vreo lege ca "varsta de consimtamant" este de la 15 ani in sus, sau chiar mai mica, eu zic ca nu e in regula..O pustoiaca de 15 ani e totusi destul de naiva si usor de manipulat, astfel cedand acelor handralai care vor sa intretina relatii sexuale cu un copil nefiind in stare sa isi faca de cap cu o fat trecuta de varsta de 18 ani.

Da, m-am informat si am aflat asta : Acum în România, vârsta de consimţământ (Varsta minimă pentru sex) este de 15 ani, persoanele peste 15 pot întreţine relaţii sexual cu persoane şi peste vârsta de 18.
Hmm..totusi, spun eu ca nu e in regula deloc. Prea frageda varsta!!
Sonji, utilizator
multumesc pentru informatii sonji :)
o seara placuta:) !
am o intrebare de ex:fara are 14 ani si baiatul are 28 parinti fetei nus deacord ca ei sa stea inpreuna fata a fugit deacasa sa stea cu el parinti aceste fete cred ca baiatul respectiv a drogat fata pt ca baiatu este un fost puscarias a facut puscarie pt tentativa de omor si pt consum de droguri si ia promis ca se insoara cu ia ce este de facut sau daca se poate face ceva astept un raspun va rog frumos